fbpx

Siiami

logo Siiami

Panel klienta

Ile kosztuje założenie firmy w 2024 roku?

Profesjonalna analiza kosztów założenia firmy w 2024 roku! Sprawdź, ile może kosztować założenie firmy i rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Ile kosztuje założenie firmy?

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz założyć własną firmę, ale nie jesteś pewny czy stać Cię na taki krok? Zastanawia Cię, czy możesz być przedsiębiorcą w Polsce? Koniec z wątpliwościami!

W tym artykule poddamy analizie koszty związane z założeniem firmy w 2024 roku. Dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, by rozpocząć jednoosobową działalność lub założyć spółkę. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces rozpoczynania działalności w Polsce. Od pierwszych formalności po niezbędne koszty.

Gotowy na pełną przejrzystość w kwestii finansowej strony startu własnej firmy? Zapraszamy do lektury.

Koszty założenia działalności gospodarczej w 2024

Jeśli chcesz zostać przedsiębiorcą w Polsce, pierwszym krokiem jest wybór formy prowadzenia działalności. Założenie jednoosobowej firmy może być właściwie bezkosztowe, natomiast w przypadku niektórych spółek niezbędne jest wniesienie kapitału zakładowego, w wysokości minimum 5000 zł.

Na starcie dochodzą też koszty księgowości. Możesz zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości, ale docelowo niesie to za sobą ogromne ryzyko błędu, np. zapłata składki ZUS do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w niewłaściwej wysokości, czy błędne określenie wysokości podatku dochodowego. Takie pomyłki mogą Cię sporo kosztować, dlatego lepiej ich unikać korzystając z pomocy profesjonalistów.

Jak zatem rozkładają się koszty przy otwieraniu firmy?

 1. Jednoosobowa działalność gospodarcza
  • Rejestracja: praktycznie bezkosztowa.
  • Obsługa księgowa: w naszej firmie dostępna od 300 zł/miesiąc.
 2. Spółka:
  • Zazwyczaj kapitał zakładowy: minimum 5000 zł.
  • Obsługa księgowa: w naszej firmie dostępna od 450 zł/miesiąc.

Założenie firmy z Siiami

W naszej firmie zapewniamy usługi, które mają ułatwić założenie i prowadzenie własnego biznesu. Z nami zarejestrowanie działalności gospodarczej, czy otwarcie spółki jest bardzo łatwe. Wszystkie formalności załatwimy za Ciebie.

Usługi doradcze, wybór formy opodatkowania, uzyskanie numerów NIP i REGON, a także przygotowanie niezbędnych dokumentów. To wszystko w jednym miejscu, dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości.

Co trzeba zrobić, żeby założyć firmę z Siiami?

Założenie firmy z Siiami jest bardzo proste.

 1. Wejdź na naszą stronę internetową.
 2. Wypełnij krótki formularz i umów się na konsultacje.
 3. Omów swoją sytuację z naszym ekspertem. Wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązanie.
 4. Wszystkie formalności, niezbędne do prowadzenia firmy w Polsce, załatwimy za Ciebie.

Założenie działalności gospodarczej jednoosobowej

Chcesz mieć pewność, że Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza została otwarta i działa legalnie? Skorzystaj z naszych usług! Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc Ci w rozpoczęciu działalności już w zaledwie godzinę.

Kto może założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce?

W przypadku obywateli Polski sytuacja jest jasna. Jednak jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce mogą założyć również cudzoziemcy w następujących sytuacjach:

 • Posiadają wizę PBH, kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej wydanego w Polsce.
 • Zawarli związek małżeński z obywatelem/obywatelką Polski i oboje zamieszkują w Polsce.
 • Mają prawo pobytu na terenie Polski z racji przyczyn humanitarnych, statusu uchodźcy, otrzymania dodatkowej ochrony lub zatwierdzenia pobytu w formie tolerowanej.

Ważne!

Szczególną grupę potencjalnych przedsiębiorców stanowią obywatele Ukrainy, którzy są zainteresowani prowadzeniem działalności. Zasady w tym przypadku są następujące:

 • Dla osób, które przybyły do Polski przed 24.02.2022 r. wymagane jest zezwolenie na pobyt, status rezydenta lub pieczątka w paszporcie, która potwierdza złożenie dokumentów na uzyskanie pobytu.
 • Po wskazanej dacie obowiązują zasady uproszone i wystarczy numer PESEL z oznaczeniem UKR.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Samo założenie firmy w przypadku działalności jednoosobowej teoretycznie jest bezpłatne. Warto jednak zainwestować w solidną obsługę księgową.

Koszty rejestracji firmy za naszym pośrednictwem to 400 zł netto. Poza załatwieniem formalności w pakiecie otrzymasz też profesjonalną konsultację i poradę prawną, miesiąc bezpłatnej obsługi księgowej oraz gwarancję obsługi najwyżej jakości.

Załóż spółkę z Siiami

W przypadku spółki, niezależnie od tego czy chcesz otworzyć spółkę cywilną czy z ograniczoną odpowiedzialnością, proces otwarcia firmy jest trochę bardziej skomplikowany niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

 • Musisz posiadać numer PESEL i adres zamieszkania.
 • Konieczne jest założenie profilu zaufanego (ePUAP), dzięki któremu możliwe będzie podpisywanie dokumentów.
 • Kolejny krok to wybór nazwy spółki, która jest unikalna i nie była wcześniej wykorzystywana przez nikogo innego. Niezbędne jest też określenie typu działalności (główny i do 9 dodatkowych).
 • Dalej przystąpisz do zebrania niezbędnych dokumentów: oświadczenie o statusie cudzoziemca, wykaz adresów członków zarządu do korespondencji, lista wszystkich współzałożycieli. Pamiętaj, że dokumenty te muszą być wydrukowane i podpisane.

Dopiero po tych czynnościach możesz przystąpić do procesu rejestracji firmy, który również składa się z szeregu obowiązkowych czynności. Szczegółowe ich zestawienie znajdziesz na naszej stronie internetowej. W przypadku niektórych spółek proces kończy uzyskanie wpisu do krajowego rejestru sądowego.

Jak widzisz – kroków i procedur jest bardzo dużo. Nasi eksperci pomogą Ci przejść przez wszystkie formalności szybko i bez stresu. Sprawdź, jak efektywnie możemy Ci pomóc.

Kto może założyć spółkę w Polsce?

Prowadzenie biznesu w Polsce w formie spółki dla cudzoziemców jest bardziej dostępne niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie ma obowiązku posiadania wiz, czy karty Polaka, a lista wymagań jest raczej krótka.

 1. Musisz być osobą pełnoletnią.
 2. Musisz dysponować paszportem z datą ważności na minimum rok do przodu.
 3. Ważne jest też doświadczenie związane z prowadzeniem firmy.

Ile kosztuje założenie spółki?

W przypadku spółki mamy do czynienia ze znacznie wyższymi kosztami, niż w przypadku działalności jednoosobowej. Realny koszty to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, biorąc pod uwagę konieczność ustalenia kapitału zakładowego (jego wysokość nie może być niższa niż 5000 zł).

Dodatkowo założenie spółki to proces dość czasochłonny. Jeśli chciałbyś oszczędzić swój cenny czas, profesjonalnie pomożemy Ci założyć firmę. Dla spółek rejestracja firmy z naszą pomocą kosztuje od 1700 zł netto. Co otrzymujesz w cenie?

 • rejestrację spółki,
 • profesjonalną poradę prawną,
 • sprawdzenie unikalności nazwy,
 • pomoc w skompletowaniu dokumentów.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca, zanim rozpocznie działalność gospodarczą, zastanawia się, ile będzie kosztować jej prowadzenie. Realne koszty są trudne do określenia z góry. Są jednak stałe, podstawowe elementy, które poniesiesz na pewno, a które będą zależne od Twoich zysków.

 1. Koszty obsługi księgowej. Zależne od firmy, z której usług zechcesz skorzystać. Warto zainwestować w tym zakresie w profesjonalizm i doświadczenie.
 2. Koszty wynikające ze składek ZUS (np. ubezpieczenia społeczne). Początkujący przedsiębiorca może liczyć na ulgi w tym zakresie. W naszej firmie przedstawimy Ci szczegółowo wszystkie możliwości.
 3. Podatek dochodowy i podatek VAT, odprowadzane do Urzędu Skarbowego.
 4. Opłaty za konto firmowe, które będą zależne od oferty banku, który wybierzesz do współpracy.

Koszty prowadzenia spółki

W przypadku spółek, podstawowe koszty prowadzenia są podobne do tych przy działalności gospodarczej jednoosobowej. Obciążą Cię następujące koszty:

 1. Profesjonalne usługi księgowe, które w przypadku spółek szczególnie warto zainwestować.
 2. Koszty wynikające z rozliczeń z urzędem skarbowym (np. wysokość podatku dochodowego). Te koszty mogą być zależne od tego, z jakiej formy opodatkowania przedsiębiorca zdecyduje się skorzystać.
 3. Składka zdrowotna (ubezpieczenie zdrowotne) i składki na ubezpieczenie społeczne opłacane do ZUS.

Powyżej przedstawiliśmy Ci tylko niektóre, całkowicie podstawowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej lub spółki, przed jakimi staniesz. Współpracując z naszą firmą masz gwarancje rzetelnego doradztwa w zakresie opcji najbardziej korzystnej dla Ciebie. Wspólnie wybierzemy rozwiązanie maksymalnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Ile wynoszą koszty obsługi księgowej?

Część przedsiębiorców nie chce korzystać z profesjonalnych usług księgowych. My uważamy jednak, że prawidłowe rozliczanie firmy to wyzwanie, dlatego oferujemy usług księgowe najwyższej jakości.

W naszej firmie koszt usług księgowych to od 300 zł dla jednoosobowej działalności gospodarczej i od 450 zł dla spółki. Ostateczna kwota będzie zależna od ilości dostarczanych przez Ciebie dokumentów księgowych (np. faktur, czy innych dokumentów potwierdzających poniesienie przez Ciebie kosztów uzyskania przychodu). Szczegółowe informacje dostępne są w dedykowanej zakładce na naszej stronie.

Skonsultuj się z naszym księgowym i z naszym prawnikiem – doradzimy Ci jaką firmę najlepiej założyć w Twoim przypadku!

Marzysz o własnej firmie, ale obawa przed gąszczem formalności i finansowych wyzwań Cię zatrzymuje? Z nami łatwo spełnisz marzenie o otwarciu własnego biznesu! Nasz zespół ekspertów, składający się z doświadczonych księgowych i prawników, jest do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami i określ swoje plany oraz potrzeby. Uważnie Cię wysłuchamy i doradzimy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Wspólnie wybierzemy formę prawną Twojej firmy i sposób opodatkowania.

Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, żebyś sam mógł skupić się na rozwijaniu swojego nowego biznesu!

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na darmową konsultację!

Zamów darmową wycenę?

Siiami