W Polsce, jak i w każdym innym kraju, firma musi prowadzić rachunkowość – ewidencjonować dochody i wydatki, prowadzić księgi rachunkowe, sporządzać deklaracje podatkowe, naliczać wynagrodzenia oraz składki do ZUS, sporządzać sprawozdania do różnych organów państwowych oraz sprawozdania finansowe itd.
Wszystkie dokumenty w Polsce muszą być sporządzone w języku urzędowym, dlatego cudzoziemcom, którzy założyli indywidualną przedsiębiorczość lub założyli firmę, nie jest tak łatwo się odnaleźć w tej sytuacji. Tym bardziej że, zgodnie z ustawodawstwem RP, każda firma od samego początku swojej działalności musi wskazać specjalistę (lub zleceniobiorcę /wykonawcę) odpowiedzialnego za księgowość.
Dlatego firmy albo zatrudniają księgowego, albo zlecają księgowość podmiotom zewnętrznym. Pozwala to uniknąć błędów i kar za nieprawidłowo sporządzone dokumenty i źle naliczone podatki, a także pozwala skupić się bezpośrednio na biznesie bez poświęcania wielu roboczogodzin na analizę zawiłości polskiej księgowości.
Głównym zadaniem księgowego w Polsce jest ciągłe i konsekwentne prowadzenie ewidencji wszystkich czynności gospodarczych, jakie prowadzi przedsiębiorstwo.
Na podstawie tych zapisów raz na rok sporządzane jest sprawozdanie finansowe – składane jest ono do urzędu skarbowego oraz do rejestru przedsiębiorców (KRS lub CEIDG). Należy to robić do 30 kwietnia roku następującego po roku sprawozdawczym.
Dział księgowości przygotowuje również dwa rodzaje deklaracji podatkowych:
- dla podatku dochodowego (CIT);
- dla podatku od towarów i usług (VAT).
Raporty CIT można składać co miesiąc lub co trzy miesiące (opcjonalnie), natomiast raporty VAT muszą być składane co miesiąc.
Indywidualni przedsiębiorcy raz w roku zgłaszają się do Urzędu Skarbowego, by złożyć zeznanie podatkowe PIT. Do ZUS zgłaszane są zarówno raporty miesięczne, jak i roczne. A jeśli indywidualny przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, to również konieczne jest sporządzanie miesięcznych zeznań VAT do urzędu skarbowego.
Możesz prowadzić księgowość na dwa sposoby: albo zatrudnić w tym celu pracownika, albo zlecić prowadzenie księgowości wyspecjalizowanej firmie.
Posiadanie w biurze własnych pracowników zajmujących się księgowością to kusząca perspektywa, ale z „pułapkami”. Księgowy pracujący w firmie musi posiadać dobrą znajomość przepisów finansowych, prawa pracy i podatkowego, posiadać praktyczne doświadczenie zawodowe, umieć pracować w specjalistycznych programach i serwisach, a także komunikować się z zarządem firmy w tym samym języku. Ponadto pracownikowi należy przydzielić miejsce w biurze i zapłacić pensję, a rosyjskojęzyczny księgowy w Polsce ma całkiem przyzwoitą pensję. Dla małej firmy działającej w formacie JDG często te koszty są nie do podjęcia.
Teraz dużo powszechniejszą opcją jest outsourcowanie księgowości wyspecjalizowanym firmom. Okazuje się to znacznie tańsze, a oprócz tego jakość księgowości nie tylko pozostaje na tym samym poziomie, ale również pojawiają się niektóre istotne zalety:
- czynnik ludzki jest wykluczony – etatowy księgowy może zachorować, wyjechać na urlop lub odejść. Natomiast w przypadku outsourcingu te problemy nie istnieją. Biuro rachunkowe dysponuje dużą kadrą księgowych, którzy mogą się nawzajem zastępować;
- brak wydatków na utrzymanie księgowego w biurze – oszczędza się zaczynając od metrów kwadratowych i miejsc do przechowywania dokumentów, a kończąc na kosztach sprzętu biurowego i licencji oprogramowania księgowego;
- nie trzeba wydawać pieniędzy na podwyższenie kwalifikacji księgowego firmowego – firmy księgowe na bieżąco śledzą wszystkie zmiany w przepisach, a ich pracownicy o dużym doświadczeniu poradzą sobie z najtrudniejszymi przypadkami;
- opłata za prowadzenie księgowości uzależniona jest od zakresu działalności firmy oraz ilości transakcji w miesiącu.
W przypadku outsourcingu usług księgowych konieczne jest zawarcie umowy z firmą świadczącą takie usługi. Bo wszystkie biura rachunkowe mają ubezpieczenia na swoją działalność – a jak się pomylą w obliczeniach, to za pomyłki będzie odpowiadał wykonawca.
Siiami zapewnia wsparcie księgowe dla indywidualnych przedsiębiorców i firm w Polsce. Naszymi kluczowymi klientami są przedstawiciele biznesu IT, startupy, biura projektowe, inwestorzy kryptowalutowi, freelancerzy itd. Ale oprócz tego współpracujemy z każdym innym rodzajem biznesu.
Klientom decydującym się na usługi księgowe w Siiami:
- zapewniamy pomoc w wystawianiu faktur;
- obliczamy i zawiadamiamy z wyprzedzeniem o wysokości podatków oraz obowiązkowych opłat i składek (CIT, PIT, VAT, ZUS itp.);
- przygotowujemy wszelkie formy sprawozdań (odliczenie i zwrot);
- wysyłamy deklaracji VAT UE i VAT-9;
- wypełniamy deklaracje;
- terminowo składamy wszystkie niezbędne raporty do organów publicznych;
- prowadzimy sprawy kadrowe: księgowość, zatrudnianie i zwalnianie personelu, naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń oraz związanych z nimi podatków i opłat;
- korespondujemy z organami publicznymi w Twoim imieniu;
- na żądanie sporządzamy inne dokumenty finansowe (np. do leasingu, pożyczki, wynajmu sprzętu i pojazdów).
Wszystkie warunki i nasze zobowiązania są wyszczególnione w umowach – koniecznie zawieramy je ze wszystkimi klientami, niezależnie od formy własności i wielkości prowadzonej działalności.
Na polskim rynku działa wiele firm świadczących usługi księgowe. Polecamy odpowiedzialnie wybrać kontrahenta, który będzie prowadził księgowość – ważną część każdego biznesu.
Jako zalety współpracy z Siiami można wymienić:
- bogate doświadczenie – prowadzimy księgowość dla ponad tysiąca indywidualnych przedsiębiorców i setek firm;
- współpracujemy z różnymi branżami – chociaż 80% naszych klientów to branża IT, prowadzimy również księgowość firm zajmujących się handlem międzynarodowym, budownictwem, rekrutacją, pracą w HoReCa i innych obszarach działalności;
- wszyscy nasi księgowi to doświadczeni profesjonaliści. Stale podnosimy ich poziom kwalifikacji, uważnie śledzimy zmiany w polskim ustawodawstwie;
- rozmawiamy z klientami w tym samym języku — wszyscy nasi specjaliści, biegle posługują się także językiem rosyjskim, białoruskim i ukraińskim;
- każdemu klientowi przydzielamy osobistego opiekuna — on operatywnie rozwiązuje pojawiające się problemy. Dzięki temu księgowi nie odrywają się od pracy, a klienci otrzymują maksymalną troskę i uwagę;
- pomagamy rozwiązywać skomplikowane i nietypowe sytuacje z organami podatkowymi;
- automatyzujemy rozliczenie podatków – aby zminimalizować czynnik ludzki, uniknąć błędów w obliczeniach oraz jak najszybciej dostarczać klientom raporty i deklaracje;
- doradzamy obecnym klientom w pojawiających się problemach.
Jeśli potrzebujesz zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę w Polsce, pomożemy to zrobić, dobierzemy kody działalności, formę opodatkowania oraz kompleksowo poprowadzimy Twoją księgowość.
Jeśli Twoja firma działa już w Polsce i zdecydujesz się na zmianę księgowego, przeprowadzimy bezproblemowy transfer kompetencji do naszych specjalistów.
Koszt naszych usług zależy od kilku czynników:
- forma działalności – spółka lub JDG;
- zakres działalności;
- formy opodatkowania;
- liczba zatrudnionych pracowników;
- wolumen transakcji biznesowych w miesiącu.
Podział ten uwzględnia pracochłonność księgowości dla każdej firmy i pozwala na stworzenie uczciwych cen za księgowość dla każdego klienta.