fbpx

Siiami

logo Siiami

Panel klienta

Zdobądź dokument A1 z Siiami!

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

Skomplikowane procedury związane z pracą za granicą? Zobacz, jak łatwo i szybko możesz zdobyć niezbędny dokument potwierdzający, w jakim kraju posiadasz ubezpieczenie społeczne, czyli zaświadczenie A1.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje możliwości zatrudnienia poza granicami swojego kraju, ale często napotykają na szereg wyzwań związanych z formalnościami administracyjnymi. Jednym z najważniejszych dokumentów w kontekście pracy w innym kraju, jest tzw. dokument A1. Ale co to właściwie jest? I dlaczego jest tak istotny?

W artykule tym zagłębimy się w tajniki dokumentu A1. Czym jest i kiedy musisz go posiadać? Jak go zdobyć i jakie kary grożą za brak dokumentu? Jeśli do tej pory nie znalazłeś odpowiedzi na te pytania, rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Zaświadczenie A1 z Siiami – oferta

W ramach naszych usług oferujemy Ci:

 • doradztwo w zakresie ubezpieczeń społecznych (podpowiemy czy zaświadczenie A1 jest Ci potrzebne, przeanalizujemy Twoją sytuację),
 • przygotowanie i wypełnienie wniosku, który jest podstawowym dokumentem, jakiego wymaga Zakład Ubezpieczeń Społecznych, żeby wydać zaświadczenie,
 • przeprowadzimy i skoordynujemy cały proces aż do momentu otrzymania przez Ciebie dokumentu.

Kompleksową i profesjonalną usługę oferujemy w cenie zaledwie 500 zł.

Czym jest dokument A1?

Zaświadczenie A1, znane również jako dokument A1 to bardzo ważny dokument, wydawany w celu potwierdzenia, że podlegasz polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych (czyli opłacasz składki ZUS na terytorium Polski). Jest to niezwykle istotne w kontekście pracy lub wykonywania obowiązków zawodowych w krajach Unii Europejskiej, niezależnie od tego czy pracujesz na własny rachunek, czy wykonujesz pracę najemną.

Dokument A1 wydawany je na podstawie wniosków, które można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie dokumentów elektronicznych.

Cel wydania zaświadczenia A1 przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Główny cel, w jakim wydaje się zaświadczenie A1 to potwierdzenie, że pracownik, który wykonuje pracę najemną lub wykonuje działalność na własny rachunek na terenie państwa Unii Europejskiej, w Szwajcarii lub na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, podlega systemowi zabezpieczenia społecznego (pod system ubezpieczeń społecznych) w kraju, w którym wystawiono dokument.

Czyli jak to jest w praktyce? Jeśli pracując za granicą, np. w innym państwie członkowskim niż Polska zawnioskowałeś o wydanie zaświadczenia A1 i jesteś w jego posiadania, to oznacza, że jesteś ubezpieczony w Polsce, nie w kraju, w którym pracujesz.

Kary za brak zaświadczenia A1

Czy brak posiadania dokumentu A1 podczas wykonywania pracy za granicą może generować problemy? Zdecydowanie tak i to zarówno prawne, jak i finansowe. Co dokładnie może Ci grozić?

 1. Bez tego certyfikatu pracownicy i przedsiębiorcy mogą znaleźć się w sytuacji podwójnego opodatkowania oraz konieczności opłacania składek ubezpieczeniowych zarówno w kraju, gdzie pracują, jak i w państwie pochodzenia.
 2. Kontrole przeprowadzane przez organy nadzoru pracy lub urzędy skarbowe w państwach Unii Europejskiej mogą prowadzić do nałożenia wysokich kar finansowych, a także odsetek za brak właściwego dokumentu.
 3. Brak posiadania zaświadczenia A1, mimo istniejącego obowiązku, może wpłynąć negatywnie na Twoje przyszłe uprawnienia socjalne, takie jak emerytura. W przyszłości brak tego dokumentu może być przyczyną zagrożenia dla zabezpieczenia socjalnego Twojego, jako pracownika lub przedsiębiorcy, działającego za granicą.

Kto potrzebuje zaświadczenia A1?

Zaświadczenie A1 jest niezbędne w sytuacji, kiedy pracujesz lub prowadzisz działalność gospodarczą za granicą, ale nadal jesteś ubezpieczony w kraju, w którym masz swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy.

Jeśli chcesz uniknąć podwójnego opodatkowania oraz konieczności opłacania składek ubezpieczeniowych w kraju, gdzie pracujesz oraz w kraju, który jest Twoim “domem” z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych, koniecznie zadbaj o zaświadczenie A1. Nasza firma pomoże Ci w tym szybko i kompleksowo.

Ważne! Zaświadczenie A1 dotyczy sytuacji, w której pracownik wykonuje pracę na terenie EOG, Unii Europejskiej lub w Szwajcarii.

Jak otrzymać dokument A1?

Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie A1 w Polsce, konieczne jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki wniosek składa się za pośrednictwem platformy usług elektronicznych.

W naszej firmie ułatwimy Ci to zadanie i wszelkie formalności załatwimy za Ciebie. Wejdź na naszą stronę internetową i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać zaświadczenie A1?

Żebyś mógł otrzymać zaświadczenie A1, niezbędne są następujące informacje i dokumenty:

 1. Wypełniony wniosek, na którym znajdą się, między innymi, informacje o celu pracy za granicą i czasie jej trwania.
 2. Dokumenty potwierdzające, że opłacasz w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne.
 3. Dokumentacja potwierdzająca status przedsiębiorcy lub pracownika, takie jak akta założycielskie firm, umowy o pracę lub inne umowy, a także dokumenty rejestracyjne.

Skontaktuj się z nami i opisz swoją sytuację, a doradzimy Ci, jakie dokumenty i informacje są wymagane w Twoim przypadku. Kompleksowo pomożemy Ci w uzyskaniu zaświadczenia.

Zaświadczenie A1 a praca w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej

Pracę za granicą możesz wykonywać w dowolnej formie. Nie istnieją też ograniczenia co do tego, w ilu krajach możesz pracować. Jak wygląda otrzymanie zaświadczenia A1 kiedy pracujesz na terenie więcej niż jednego kraju?

Praca na rzecz tego samego pracodawcy

Tutaj możemy wyodrębnić 2 punkty.

 1. Jeśli większość pracy wykonujesz w miejscu swojego zamieszkania, wtedy zastosowanie mają przepisy kraju Twojego zamieszkania. Przykładowo – pracujesz jednocześnie w Polsce, w Belgii i we Francji, ale przez większość czasu działasz w Polsce. Wtedy o dokument A1 powinieneś ubiegać się w polskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
 2. Jeśli jednak większość pracy wykonujesz w innym kraju, niż formalnie mieszkasz, to kwestie dotyczące ubezpieczeń społecznych (i jednocześnie dokumentu A1) reguluje siedziba Twojego pracodawcy.

Praca na rzecz różnych pracodawców

Tutaj również możemy wyodrębnić więcej niż jeden scenariusz. Kiedy pracownik podejmuje pracę dla co najmniej dwóch pracodawców, z których każdy ma siedzibę w innym państwie:

 1. Jeśli każdy z pracodawców ma siedzibę w tym samym kraju, to zastosowanie będą miały przepisy tego kraju.
 2. Gdy pracodawcy znajdują się w dwóch różnych krajach, ale jeden z nich jest krajem, w którym mieszkasz, to właśnie przepisy tego kraju będą obowiązujące.
 3. Jeśli natomiast pracodawcy znajdują się w różnych krajach członkowskich UE (przynajmniej dwóch pracodawców w dwóch różnych krajach spoza kraju Twojego zamieszkania), kluczowym kryterium jest miejsce zamieszkania pracownika.

Brzmi jak coś skomplikowanego? Spokojnie! Mamy doświadczenie i chętnie Ci pomożemy.

Dokument A1 z Datą Wsteczną – Wyjaśnienie

A co jeśli rozpocząłeś już pracę za granicą, a nie posiadasz zaświadczenia A1? Nie martw się! Dokument A1 możesz otrzymać z datą wsteczną. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek.

Dokument A1 z datą wsteczną to sprostowanie w zakresie ubezpieczeń społecznych, za czas, który już upłynął. Jest to idealne rozwiązanie dla pracowników, ale też dla pracodawców, którzy z różnych powodów nie mogli dopełnić niezbędnych formalności przed rozpoczęciem pracy za granicą.

Do otrzymania zaświadczenia A1 z datą wsteczną ważna jest tylko jedna kwestia – warunki do jego uzyskania muszą być spełnione od początku okresu, którego dotyczą.

Przedstawmy to na przykładzie. Trafiła Ci się okazja pracy w innym państwie członkowskim na 5 miesięcy, ale musisz wyjechać już i nie masz szans ogarnąć zaświadczenia A1 przed wyjazdem, masz możliwość zrobić to dopiero po miesiącu pracy. Jeśli na dzień wyjazdu byłeś ubezpieczony w Polsce, to bez problemu otrzymasz dokument A1, który potwierdzi ten fakt na cały okres Twojej pracy za granicą.

Usługi prawne z Siiami. Sprawdź, w czym jeszcze możemy Ci pomóc

Potrzebujesz otrzymać zaświadczenie A1? Masz wątpliwości związane z ubezpieczeniem społecznym? A może potrzebujesz pomocy w innych kwestiach?

Niezależnie od wszystkiego, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Wejdź na naszą stronę internetową, zapoznaj się z naszą ofertą i zobacz, jak możemy Ci pomóc.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na darmową konsultację!

Zamów darmową wycenę?

Siiami