fbpx

Siiami

logo Siiami

Panel klienta

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku 2024?

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku 2024?

Zakładanie własnej firmy to ogromna szansa na spełnienie swoich biznesowych planów, ale również duże wyzwanie, szczególnie dla osób, które pierwszy raz zdecydowały się na taką formę rozwoju kariery zawodowej. Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku 2024? To pytanie, które bardzo często zadają sobie początkujący przedsiębiorcy. Wyjaśniamy, jak wygląda cały proces, począwszy od formalności prawnych, poprzez kwestie finansowe i księgowe, aż po strategię marketingową. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku 2024. 

Jak założyć firmę i rozpocząć działalność?

Rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z samodzielnością, rosnącymi szansami na rozwój, potencjalnie wyższymi dochodami i poszerzaniem kręgu kontaktów zawodowych. Zanim jednak zdecydujesz się na założenie firmy, należy się do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że rozpoczęcie działalności to złożony proces, który wymaga podjęcia kilku kluczowych decyzji i wykonania poszczególnych kroków. Zobacz, od czego powinieneś zacząć.

  1. Wybór właściwej formy działalności gospodarczej – Zdecyduj, czy chcesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) czy wybrać inną formę prawną, taką jak spółka cywilna, spółka z o.o. czy spółka akcyjna.

  2. Identyfikacja odpowiedniego kodu PKD – Określ rodzaj działalności, jaki zamierzasz prowadzić poprzez wybór odpowiedniego kodu PKD z Polskiej Klasyfikacji Działalności.

  3. Wybór optymalnej formy opodatkowania – Wybierz preferowaną formę opodatkowania, taką jak podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa.

  4. Wybór sposobu prowadzenia księgowości firmy – Zdecyduj, czy będziesz prowadzić księgowość samodzielnie czy skorzystasz z usług biura rachunkowego. Księgowość online może być korzystnym rozwiązaniem dla Twojej działalności i jej finansów.

  5. Złóż wniosek o wpis do CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr, w którym musisz zarejestrować swoją firmę. Podczas rejestracji firmy w urzędzie skarbowym należy zachować należytą staranność w wypełnianiu formularza CEIDG. Pamiętaj, że ponosisz pełną odpowiedzialność za wszelkie informacje podane we wniosku, dlatego przygotuj dane osobiste i kluczowe informacje związane z planowaną działalnością gospodarczą.

  6. Dokonaj zgłoszenia do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)  Zgłoś się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i zdecyduj, czy chcesz opłacać składki na pełnych zasadach czy skorzystać z tzw. małego ZUS-u.

  7. Sprawdź, czy musisz być VAT-owcem – Zweryfikuj, czy Twoja firma musi być zarejestrowana jako podatnik VAT, czy też może być zwolniona z tego obowiązku.

Dodatkowe formalności – konto firmowe i pieczątka

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w CEIDG warto pomyśleć o dodatkowych krokach, takich jak założenie konta firmowego oraz wyrobienie pieczątki. W niektórych przypadkach konieczne może być także uzyskanie zezwoleń, licencji czy koncesji, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Dla osób planujących założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej formalności te mogą wydawać się przytłaczające. Jednak większość z nich nie zajmuje dużo czasu. Kluczowe jest dokładne przeanalizowanie profilu działalności oraz wybór optymalnych rozwiązań, które zapewnią sukces.

Założenie konta firmowego jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętaj również o programie do wystawiania faktur.

Zgłoszenie konta firmowego to ważna informacja dla urzędu podczas zakładania działalności gospodarczej. Zadbaj o wszystkie te formalności, gdyż pomogą Ci one skutecznie rozpocząć prowadzenie własnego biznesu.

Jak założyć działalność gospodarczą? Niezbędne formalności

Aby rozpocząć swoją przygodę z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce, warto zacząć od złożenia wniosku CEIDG-1. Gdzie złożyć wniosek o założenie działalności? Ten kluczowy dokument jest niezbędny do rejestracji działalności gospodarczej i można go złożyć elektronicznie, co jest wygodną opcją dla przyszłych przedsiębiorców. Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bezpłatna i umożliwia uzyskanie niezbędnych numerów NIP i REGON.

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) jest kluczowym krokiem podczas zakładania własnej firmy w Polsce. Oto jak to zrobić krok po kroku:

  • Zaloguj się na stronie Biznes.gov.pl – Wejdź na Biznes.gov.pl i wybierz usługę rejestracji działalności. Na stronę zalogujesz się za pomocą swojego profilu zaufanego lub e-dowodu przez login.gov.pl.

  • Wypełnij wniosek o wpis do CEIDG – W formularzu wniosku podaj dane osobowe, numer PESEL (jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany), NIP i REGON (jeśli zostały nadane), adres zamieszkania, a także inne adresy związane z działalnością gospodarczą oraz wymagane informacje dotyczące zakładanej działalności gospodarczej.

  • Dokumenty tożsamości – Do wniosku dołącz dowód osobisty, paszport lub mDowód.

  • Oświadczenie – Dołącz oświadczenie dotyczące braku zakazu wykonywania działalności gospodarczej i posiadania tytułu własności nieruchomości wpisywanych do CEIDG.

Dodatkowo możesz złożyć oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego oraz zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne do VAT. Pamiętaj, że jako przedsiębiorca musisz również zgłosić się do ZUS jako ubezpieczony.

Do pobrania:

Wniosek CEIDG-1.pdf

Działalność rejestrowana czy nierejestrowana?

Kiedy możemy mówić o działalności gospodarczej nierejestrowanej, a kiedy konieczny jest wpis do rejestru działalności regulowanej? W tym przypadku kluczowym elementem jest otrzymywane wynagrodzenie w ramach oferowanych usług. Działalność nierejestrowana, zwana również nieewidencjonowaną, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

W 2024 roku limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej ulegnie dwukrotnym zmianom. Od stycznia do czerwca wynosi 3181,50 zł, a od lipca wzrośnie do 3225 zł.

Mimo że działalność nierejestrowana może posiadać cechy typowe dla działalności gospodarczej, nie jest ona traktowana jako taka, jeśli uzyskane przychody w żadnym miesiącu nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Korzyści z prowadzenia działalności nierejestrowanej obejmują m.in. brak konieczności rejestracji w CEIDG, urzędzie skarbowym i GUS, co eliminuje potrzebę posiadania numerów identyfikacyjnych NIP i REGON. Dodatkowo nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, podatku VAT czy comiesięcznych zaliczek na podatek.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej wymaga jednak prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, rozliczania przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36 według skali podatkowej oraz przestrzegania praw konsumentów. Należy też pamiętać o wystawianiu faktur lub rachunków na żądanie klienta oraz przestrzeganiu przepisów dotyczących reklamacji i zwrotów.

Więcej informacji o tym, jak założyć działalność gospodarczą nierejestrowaną i jakie są jej zalety i wady znajdziesz tutaj.

Nazwa firmy – obowiązujące zasady nazewnictwa przy zakładaniu firmy

Podobnie jak każdy polski obywatel ma imię, nazwisko i numer PESEL, firma potrzebuje swojej unikalnej nazwy oraz numerów NIP i REGON. Choć NIP i REGON są nadawane centralnie, przedsiębiorca ma szeroki zakres swobody w wyborze nazwy swojej firmy.

Zgodnie z przepisami, pełna nazwa jednoosobowej działalności powinna zawierać dane osobowe właściciela oraz odzwierciedlać profil prowadzonej działalności. Jednoosobowa działalność gospodarcza w swojej nazwie ma więc zazwyczaj imię i nazwisko założyciela firmy. Natomiast w przypadku spółek konieczne jest uwzględnienie odpowiednich oznaczeń, np. “sp. z o.o.” dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce jednak wybór nazwy firmy to bardziej kwestia marketingowa niż prawna.

Dobra nazwa działalności gospodarczej powinna budzić pozytywne skojarzenia i zachęcać klientów do współpracy. Zaleca się, aby była krótka, łatwa do zapamiętania i odzwierciedlała charakter prowadzonej działalności. W wielu branżach (np. fotograficznej, turystycznej) istnieje możliwość wykazania kreatywności podczas nadawania nazwy firmie.

Działalność gospodarczą możemy wyrazić nie tylko unikatową nazwą. Wraz z wyborem nazwy warto również rozważyć stworzenie logo.

Siedziba firmy – jaki adres prowadzenia działalności podać?

Zastanawiasz się, jakie adresy musi podać przedsiębiorca przy rejestracji działalności gospodarczej? Oto kilka istotnych informacji:

  1. Adres do doręczeń: Jest to miejsce, do którego wysyłana będzie wszelka korespondencja związana z działalnością gospodarczą. Adres ten musisz zgłosić do rejestru, zwłaszcza jeśli jesteś przedsiębiorcą podlegającym rejestracji w CEIDG.

  2. Adres siedziby: To główne miejsce prowadzenia działalności, które również powinno być zgłoszone do CEIDG. Może to być tradycyjne biuro, sklep, czy nawet nietypowe miejsce pracy, które musisz dokładnie opisać.

  3. Stałe miejsce wykonywania działalności: Jeśli prowadzisz firmę w konkretnym miejscu, takim jak biuro czy sklep, konieczne jest zgłoszenie tego adresu do CEIDG.

  4. Dodatkowe stałe miejsca: Jeśli Twoja firma ma filie lub oddziały, również powinny zostać zgłoszone do rejestru.

  5. Mobilna działalność: Jeśli Twoja praca wiąże się z częstymi zmianami lokalizacji (np. usługi u klienta), możesz zaznaczyć we wniosku “brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej” i podać tylko adres do doręczeń.

Pamiętaj, że dokładne i poprawne podanie adresów jest istotne przy rejestracji firmy. Dzięki temu unikniesz problemów z urzędami i będziesz mógł sprawnie prowadzić swoją działalność gospodarczą.

Wybierz formę opodatkowania dochodów

Wybór formy opodatkowania dochodów to ważna decyzja, która wpłynie na Twoje obowiązki podatkowe. Do wyboru są trzy opcje:

  1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej:

    • Stawki podatkowe: 12% (dla dochodów do pewnej kwoty) i 32% (dla wyższych dochodów).

    • Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych nie musisz powiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy opodatkowania.

  2. Podatek liniowy:

    • Stała stawka podatku: 19%.

    • Musisz zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeśli pierwszy przychód osiągniesz w grudniu, zawiadomienie musi nastąpić do końca roku podatkowego.

  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

    • Stawka podatku: ustalona na podstawie rodzaju działalności.

    • Musisz sprawdzić, czy Twoja działalność kwalifikuje się do tej formy opodatkowania.

O czym należy pamiętać? Opodatkowany jest:

  • Dochód – dla skali podatkowej i podatku liniowego.

  • Przychód – dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli obawiasz sie samodzielnego rejestrowania firmy, masz pytania, wątpliwości i potrzebujesz dodatkowych informacji, warto skonsultować się z ekspertem podatkowym. Profesjonalne biuro rachunkowe pomoże ci założyć własną firmę i dokonać wyboru właściwej i najkorzystniejszej formy opodatkowania.

Zanim założysz firmę. Jak się przygotować do założenia działalności gospodarczej?

Każdy przyszły przedsiębiorca jeszcze przed założeniem firmy w Polsce powinien przeanalizować kilka istotnych kwestii, aby zapewnić sobie solidne przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Oto tematy, które warto uwzględnić przed przystąpieniem do procesu rejestracji firmy:

  • Sprawdź swoje uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

  • Określ konieczność rejestracji firmy.

  • Wybierz nazwę firmy.

  • Wybierz odpowiedni kod PKD dla swojej działalności.

  • Sprawdź wymagane pozwolenia na prowadzenie określonej działalności.

  • Wybierz formę opodatkowania dochodów.

  • Sprawdź konieczność płacenia VAT.

  • Zdecyduj o sposobie prowadzenia księgowości (np. księgowośc online) i wyborze rachunku bankowego.

  • Zapoznaj się z obowiązkowymi składkami ZUS.

  • Rozważ potrzebę pełnomocnika w swojej firmie.

Powyższe wskazówki są ogólne i procedury mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji. Warto skonsultować się z ekspertem lub korzystać z oficjalnych źródeł informacji, takich jak Biznes.gov.pl czy Siiami.pl, aby uzyskać kompletną i aktualną wiedzę na temat zakładania firmy w Polsce.

Wymagane pozwolenia – czego wymaga urząd skarbowy przy założeniu własnej działalności?

Wymagane zezwolenia przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej mogą być zróżnicowane w zależności od rodzaju działalności oraz lokalizacji. Oto kilka przykładów:

  • Zezwolenie na sprzedaż alkoholu – Jeśli planujesz prowadzić handel alkoholem (hurtowy lub detaliczny), konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

  • Zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej – W przypadku świadczenia usług ubezpieczeniowych, może być wymagane zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

  • Zezwolenie na wytwarzanie i obrót produktami leczniczymi – Jeśli firma ma zajmować się produkcją lub obrotem produktami leczniczymi, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.

  • Zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej lub hurtowni farmaceutycznej – Działalność związana z aptekami wymaga specjalnych zezwoleń, zarówno dla aptek ogólnodostępnych, jak i hurtowni farmaceutycznych.

Czy działalność jednoosobowa ma obowiązek opłacania składek ZUS?

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składek ZUS. W zależności od etapu prowadzenia działalności oraz wybranego schematu, składki mogą mogą się od siebie różnić. Oto kilka kluczowych informacji:

  • Ulga na start – Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start, która ogranicza obowiązek ubezpieczeniowy do składki zdrowotnej przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Po tym okresie obowiązek rozszerza się na pełne składki ZUS.

  • Mały ZUS plus – Przedsiębiorcy z niskimi przychodami mogą wybrać preferencyjny schemat opłacania składek, gdzie płacą jedynie składkę zdrowotną, unikając standardowego obowiązku ubezpieczenia społeczno-zdrowotnego.

  • Duży ZUS – Przedsiębiorcy bez ulg opłacają pełne składki obejmujące składki: emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne oraz na Fundusz Pracy.

Pilnowanie regularnego opłacania składek ZUS jest istotne dla zapewnienia odpowiedniego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak wspomnieliśmy wyżej polscy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru schematu opłacanych składek ZUS, zależnie od etapu prowadzenia swojej działalności. Dostępność konkretnego schematu zależy m.in. od tego, czy:

  • Rozpoczynasz działalność gospodarczą,

  • Wznawiasz działalność po zawieszeniu,

  • Kończysz okres ulgi na start lub preferencji,

  • Osiągasz wysokie przychody,

  • Masz zbieg tytułów ubezpieczeń,

  • Posiadasz status emeryta itp.

Podsumowanie

Założenie własnej działalności gospodarczej to z jednej strony szansa na zmiany w dotychczasowej karierze zawodowej, z drugiej zaś próba sił, która wymaga od przyszłego przedsiębiorcy wdrożenia się w podstawy księgowości i prawa podatkowego. Nie ma wątpliwości, że rejestracja działalności gospodarczej, zobowiązania wobec urzędu skarbowego i konieczność podejmowania decyzji mających znaczący wpływ na przyszłość firmy stanowią duże wyzwanie.

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku 2024? W takiej sytuacji skorzystanie z usług biura księgowego online może okazać się nieocenionym wsparciem i przede wszystkim odciążeniem przedsiębiorcy od zawiłych spraw rachunkowych i księgowych. Godne zaufania, rekomendowane biuro rachunkowe to praktyczna pomoc, która daje właścicielom firm poczucie bezpieczeństwa i pewność, że ich finanse są w najlepszych rękach.

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na darmową konsultację!

Zamów darmową wycenę?

Siiami