Polskie regulacje w zakresie rejestracji działalności gospodarczej zapewniają dużą elastyczność w tworzeniu różnych typów podmiotów gospodarczych. Możesz być przedsiębiorcą jako osoba fizyczna, prowadzić działalność przez spółkę (osobę prawną), lub działać poprzez jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, jak spółka osobowa czy wspólnota mieszkaniowa. Sprawdź, która opcja jest możliwa dla osób zagranicznych.
Czy cudzoziemiec może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?
Dobra wiadomość dla osób zza granicy jest taka, że obcokrajowiec może legalnie zarejestrować i prowadzić firmę w Polsce. Nawet bez polskiego obywatelstwa lub w trakcie jego uzyskiwania, możesz rozpocząć działalność jako przedsiębiorca indywidualny lub prowadzić firmę w formie spółki. Warto jednak mieć na uwadze, że w trakcie procesu rejestracji mogą pojawić się dodatkowe wymagania, które uzależnione są od Twojego obywatelstwa.
${hours} Godziny ${minutes} Minuty ${seconds} Sekundy
Treść ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
Artykuł 13 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku określa ścisłe zasady, na jakich cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Treść ustawy w sposób zrozumiały wyjaśnia cudzoziemcom ich prawa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 13.
“Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy” (pkt 1).
“Obywatele innych państw niż wymienione w ust. 1, którzy otrzymali zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy” (pkt 2)
“Osoby zagraniczne inne niż wymienione w ust. 1 i 2 mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej” (pkt 3)
Uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
Warto również wiedzieć, że specyfika niektórych rodzajów działalności wymaga posiadania koncesji lub zgody odpowiednich władz. Istnieje także lista zawodów (np. zawody medyczne, prawnicze), których wykonywanie przez obcokrajowców wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień, wpisu do rejestru, a nawet zaliczenia egzaminów państwowych przed powołaną komisją. Taką sytuację najlepiej zobrazować na konkretnym przykładzie.
Przykład
Maria, obywatelka Słowacji, postanowiła otworzyć w Polsce gabinet stomatologiczny, ponieważ pracowała w klinice dentystycznej w swoim kraju. Jeśli Maria chce zmienić miejsce zamieszkania i wznowić aktywność zawodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musi najpierw uzyskać uznanie swoich kwalifikacji zawodowych i zarejestrować się w odpowiednim rejestrze zawodowym. W niektórych przypadkach konieczne również może okazać się odbycie stażu adaptacyjnego lub zdanie testu umiejętności przed odpowiednią komisją zawodową.
Maria, jako obywatelka kraju Unii Europejskiej, nie musi posiadać zezwolenia na pobyt czasowy ani stały, aby założyć firmę w Polsce. Obywatele państw członkowskich UE, EOG, USA, czy Szwajcarii mogą prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Jednakże, jeżeli Maria planuje przebywać w Polsce w celu wykonywania działalności gospodarczej, może na tej podstawie zalegalizować swój pobyt, uzyskując wizę, kartę stałego pobytu lub zezwolenie na pobyt czasowy.
Sprawdź też: Co daje karta stałego pobytu i jak ją uzyskać w Polsce?
Założenie firmy przez obcokrajowca | Oferta Siiami
Jesteś cudzoziemcem i planujesz rozpoczęcie biznesu w Polsce? Załóż firmę z pomocą profesjonalistów. W Siiami oferujemy zróżnicowane usługi księgowe i prawne, które są w pełni dostosowane do unikalnych potrzeb każdego klienta, również zagranicznego. Nasze usługi obejmują:
Założenie działalności gospodarczej
W ramach tej usługi zespół ekspertów Siiami zapewnia:
- profesjonalną pomoc w rejestracji działalności;
- pełne wsparcie w zgromadzeniu dokumentacji potrzebnej do rejestracji firmy i ubiegania się o zezwolenie na pobyt;
- doradztwo księgowe, podatkowe i prawne od najlepszych specjalistów;
- udzielanie porad i wskazówek biznesowych dla nowych biznesów w Polsce.
Szczegółowy opis oferty znajdziesz tutaj.
Założenie spółki
Każdy obcokrajowiec ma możliwość rejestracji osoby prawnej w Polsce, bez wymogu posiadania konkretnego rodzaju wizy, statusu prawnego lub Karty Polaka. W Siiami oferujemy pomoc w zakładaniu firm przez cudzoziemców w Polsce.
Szczegółowy opis oferty znajdziesz tutaj. Więcej na temat rejestracji spółki przeczytasz w artykule: Rejestracja firmy w Polsce.
Eksperci podpowiadają!
Zanim zdecydujesz się na rejestrację firmy w Polsce, zastanów się, czy JDG nie spełni Twoich oczekiwań. Posiadanie statusu pobytu, jak Karta Polaka, wiza PBH, zezwolenie na pobyt stały, lub PESEL z oznaczeniem UKR (przekroczenie granicy z Ukrainą po 24 lutego), umożliwia rejestrację JDG. Być może jednoosobowa działalność gospodarcza okaże się wystarczająca dla Twoich celów biznesowych i spełniania się zawodowo na terytorium RP.
Wymogi rejestracyjne
Przyjrzyjmy się nieco bliżej wymogom rejestracyjnym w kontekście posiadania obywatelstwa w poszczególnych krajach.
Założenie firmy przez obywatela kraju UE lub EOG
Obywatele państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Liechtenstein) mają w Polsce możliwość bezproblemowego:
- zakładania JDG,
- zakładania spółek,
- otwierania polskich oddziałów,
- otwierania przedstawicielstw zagranicznych firm,
- świadczenia usług transgranicznych.
Założenie firmy przez obywatela Szwajcarii lub Stanów Zjednoczonych
Obywatele USA i Szwajcarii mają nieco ograniczone możliwości w porównaniu do krajów UE, ponieważ nie mogą świadczyć usług transgranicznych zgodnie z przepisami UE. Niemniej, jednak jeśli posiadasz obywatelstwo jednego z tych państw, możesz bez przeszkód:
- założyć JDG,
- otworzyć oddział zagranicznej firmy,
- otworzyć przedstawicielstwo zagranicznej firmy,
- zarejestrować dowolną spółkę prawa handlowego.
Założenie firmy przez obywateli spoza UE, EOG, USA i Szwajcarii
Dla osób bez obywatelstwa UE, EOG, USA czy Szwajcarii, prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest bardziej skomplikowane, ale nadal możliwe. Jako obywatel spoza tych obszarów możesz:
- założyć JDG (jednoosobową działalność gospodarczą),
- założyć spółkę (spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę akcyjną lub prostą akcyjną, spółkę z o.o.),
- przystąpić do spółki,
- nabyć lub objąć akcje lub udziały spółki (na zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych),
- założyć oddział przedsiębiorcy zagranicznego (jeśli pozwala na to umowa międzynarodowa między Twoim krajem a Polską).
Warunki założenia firmy przez obywateli spoza UE, EOG, USA i Szwajcarii
Chcesz otworzyć działalność gospodarczą w Polsce w wybranej formie jako obywatel spoza UE, EOG, USA i Szwajcarii? W takim przypadku konieczne będzie spełnienie jednego z określonych w przepisach wymogów. Jako obcokrajowiec musisz mieć:
- zezwolenie na pobyt stały;
- zezwolenie na pobyt czasowy i mieć połączenie z rodziną legalnie przebywającą w Polsce lub kształcić się na polskiej uczelni wyższej;
- zezwolenie na pobyt czasowy i pozostawać w związku małżeńskim z obywatelem RP, który przebywa na terenie kraju;
- zezwolenie na pobyt czasowy dla prowadzenia działalności gospodarczej, wydane ze względu na kontynuowanie prowadzonej już działalności wpisanej do CEIDG;
- nadany status uchodźcy;
- aktywną Kartę Polaka;
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- ochronę uzupełniającą lub ochronę czasową w Polsce;
- zgodę na pobyt ze względów humanitarnych albo zgodę na pobyt tolerowany;
- być członkiem rodziny lub mieć połączenie z rodziną legalnie przebywającą w Polsce (np. pozostawać w związku małżeńskim z osobą, która jest obywatelem polskim zamieszkałym na terenie RP).
Wymogi pobytowe
Zezwolenie na pobyt czasowy pod określonymi warunkami, zezwolenie na pobyt stały, a może rezydencja długoterminowa UE? Zobacz, czym charakteryzuje się każda z tych form pobytu w Polsce.
Zezwolenie na pobyt czasowy
Cudzoziemcy planujący przebywać w Polsce dłużej niż trzy miesiące mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Takie zezwolenie jest wydawane na maksymalnie trzy lata. Należy pamiętać, że zezwolenia na pobyt czasowy to dokument, który nie podlega przedłużeniu. Oznacza to, że po upływie jego ważności konieczne jest uzyskanie nowego zezwolenia lub innego dokumentu uprawniającego do legalnego pobytu.
Więcej szczegółów znajdziesz w naszym kompleksowym przewodniku z ofertą: Zezwolenie na pobyt czasowy.
Zezwolenie na pobyt stały
Zezwolenie na pobyt stały jest udzielane na czas nieokreślony, choć należy pamiętać, że karta pobytu musi być wymieniana co 10 lat. Aby uzyskać to zezwolenie, cudzoziemiec musi przebywać w Polsce legalnie i nieprzerwanie, a wniosek musi być złożony przed upływem legalnego pobytu.
W przypadku cudzoziemców będących małżonkami obywateli polskich, wymagane jest, aby pozostali w związku małżeńskim przez co najmniej 3 lata oraz przebywali w Polsce nieprzerwanie przez 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.
Więcej szczegółów znajdziesz w naszym kompleksowym przewodniku z ofertą: Zezwolenie na pobyt stały.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
Aby uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, cudzoziemiec musi przebywać w Polsce legalnie i nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat. Wymagane jest również posiadanie stabilnego i regularnego dochodu oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Ponadto cudzoziemiec musi wykazać znajomość języka polskiego (potwierdzoną certyfikatem).
Interesuje Cię ta opcja? Chcesz dowiedzieć się więcej o dokumencie? Zobacz, jakie przywileje wiążą się z posiadaniem statusu rezydenta długoterminowego UE. Szczegóły znajdziesz w: Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Status uchodźcy i ochrona uzupełniająca
Cudzoziemcy mogą ubiegać się o status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdzie w kraju pochodzenia grozi im prześladowanie lub poważna krzywda. Po uzyskaniu takiego statusu cudzoziemiec otrzymuje kartę pobytu, która potwierdza jego tożsamość i legalny pobyt w Polsce.
Zezwolenie na pobyt z Siiami
Siiami to firma świadcząca usługi księgowe i prawne dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obcokrajowców. Specjalizujemy się w profesjonalnym wsparciu cudzoziemców w ubieganiu się o zezwolenia na pobyty czasowe oraz stałe. Od ponad 8 lat skutecznie wspieramy zagranicznych przedsiębiorców w realizacji ich planów biznesowych w Polsce.
Jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze prawnej, podatkowej i księgowej, to zespół Siiami będzie właściwym wyborem. Zezwolenie na pobyt czasowy lub stały to usługi, które kierujemy do:
- zagranicznych przedsiębiorców,
- cudzoziemców, którzy chcą rozpocząć pracę w Polsce,
- studentów uczelni wyższych i uczniów;
- małżonków osób, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy lub stały;
- osób poszukujących stałego pobytu;
- rodzin pragnących osiedlić się na terytorium polski.
Potrzebujesz sprawnie uzyskać zezwolenie na pobyt stały lub pobyt czasowy? Masz wiele pytań i obaw, czy spełniasz warunki legalnego pobytu w Polsce? Zapisz się na konsultację, a gwarantujemy, że Twoja sprawa zostanie potraktowana przez nas priorytetowo.
Sprawdź też: Dokumenty na kartę pobytu – jakie dokumenty są potrzebne?
Podatki – gdzie cudzoziemiec zapłaci podatki?
Podatki to kwestia priorytetowa, szczególnie w przypadku osób, które planują założyć firmę w Polsce. Cudzoziemcy, którzy uzyskują dochody w Polsce, muszą określić swój status rezydencji podatkowej, co decyduje o zakresie ich obowiązków podatkowych.
Osoby uznane za polskich rezydentów podatkowych podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że muszą płacić podatek od całości swoich dochodów, bez względu na to, gdzie dochód został uzyskany.
Co w takim razie z osobami, które nie spełniają powyższych kryteriów? Osoby te mają ograniczony obowiązek podatkowy. Zobowiązane są do płacenia podatku wyłącznie od dochodów uzyskanych na terytorium Polski. Dochody z pracy najemnej są opodatkowane w kraju, w którym praca jest faktycznie wykonywana, zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Znajomość przepisów prawa podatkowego w danym kraju to podstawa bezbłędnego wypełniania obowiązków podatkowych. W tej kwestii najlepiej zaufać specjalistom. W Siiami w ramach naszej usługi biura rozliczeń zagranicznych masz zapewnione między innymi:
- rozliczenie podatku zagranicznego,
- indywidualne wsparcie w temacie Twoich podatków,
- złożenie deklaracji podatkowej do zagranicznego lub polskiego urzędu skarbowego,
- kompleksowe doradztwo w temacie podatków zagranicznych i optymalizacji podatkowej,
- pomoc w składaniu wniosków o różne świadczenia, dotacje i dofinansowania,
- prowadzenie korespondencji z urzędem skarbowym w Twoim imieniu.
Ubezpieczenie – gdzie cudzoziemiec opłaca składki na ubezpieczenie?
Cudzoziemcy pracujący w Polsce podlegają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Pracodawcy muszą więc odprowadzać składki na ZUS na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Składki te obejmują ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz zdrowotne, a ich wysokość zawsze jest uzależniona od wynagrodzenia brutto pracownika.
Ważna informacja!
Umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą wpływać na obowiązki ubezpieczeniowe, zwłaszcza w przypadku obywateli Ukrainy, dla których obowiązuje umowa dwustronna między Polską a Ukrainą.
Wirtualne Biuro z Siiami
Nasze wirtualne biuro to nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce bez konieczności posiadania fizycznej siedziby firmy. Usługa ta jest idealna dla przedsiębiorców zagranicznych planujących wejście na polski rynek.
W Siiami w ramach usługi wirtualnego biura zapewniamy:
- prestiżowy adres firmy w Gdańsku, który możesz wykorzystać do rejestracji firmy w Krajowym rejestrze Sądowym,
- obsługę korespondencji (systematyczne przesyłanie listów online),
- kompleksowe wsparcie administracyjne.
Dowiedz się więcej o wirtualnym biurze Siiami. Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, w którym dowiesz się, jakie możliwości i korzyści daje przedsiębiorcom korzystanie z wirtualnego biura i jak zlecić taką usługę. Przeczytaj: Wynajem adresu dla firmy – wirtualne biuro Siiami.
Praktyczne wskazówki dla obcokrajowców
- Jeśli potrzebujesz pomocy dotyczącej rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG, możesz skorzystać z telefonicznej pomocy. Infolinia jest dostępna pod numerami telefonu: 801 055 088 oraz 22 765 67 32. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku (7:00-17:00).
- Osoby zainteresowane internetową rejestracją spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek osobowych, mogą kierować pytania na oficjalną skrzynkę mailową: s24@gdansk.sa.gov.pl.
Pomoc prawna i księgowa od Siiami
Pomoc prawną, podatkową i księgową możesz również otrzymać od profesjonalnej firmy Siiami. Świadczymy kompleksowe usługi dla obywateli polskich i obcokrajowców, w tym zezwolenie na pobyt stały lub czasowy.