Zezwolenie na pobyt stały | Karta stałego pobytu


Pomagamy uzyskać kartę stałego pobytu
Dlaczego warto przejść ten proces z nami?
Posiadamy wieloletnie doświadczenie
Kompletujemy i weryfikujemy dokumentację
Dedykowany opiekun śledzi postęp Twojej sprawy
Uzyskaliśmy już ponad 1100 pozytywnych decyzji
Chronologia uzyskiwania zezwolenia na pobyt stały
Należy wybrać podstawę, która uprawnia do otrzymania zezwolenia na pobyt
Następnie należy przygotować dokumenty potwierdzające cel uzyskania zezwolenia na pobyt. Bardzo ważne jest zebranie całego pakietu dokumentów do złożenia.
Potem należy udać się do urzędu wojewódzkiego w wyznaczonym terminie i złożyć dokumenty. Ważne: możesz to zrobić tylko wtedy, gdy przebywasz w Polsce legalnie, czyli posiadasz ważną wizę, kartę pobytu, jesteś obywatelem Ukrainy lub posiadasz inną podstawę potwierdzającą legalny pobyt. W przypadku braku wolnych terminów, dokumenty można przesłać pocztą lub złożyć za pośrednictwem Kancelarii.
Jeśli będzie to konieczne, inspektor prowadzący Twoją sprawę poprosi o dodatkowe dokumenty – należy je niezwłocznie złożyć w Wydziale Spraw Cudzoziemców.
Nasza oferta
Pełna obsługa sprawy w trybie zdalnym
Kompleksowa obsługa, w ramach której zdalnie doradzamy w najlepszym rozwiązaniu sprawy, pomagamy w kompletowaniu i weryfikacji wszystkich dokumentów, a po złożeniu dokumentów na bieżąco weryfikujemy postęp, będąc z Klientem na każdym etapie aż do momentu wydania decyzji.
W skład usługi wchodzi:
Niezbędne konsultacje
Pomoc w kompletowaniu i weryfikacja poprawności składanych dokumentów
Wypełnienie wniosku
Komunikacja z organami Państwa
Śledzenie postępu sprawy
1000zł netto + VAT 23%
Pełna obsługa sprawy ze wsparciem stacjonarnym w Gdańsku lub Warszawie
W skład usługi wchodzą:
Niezbędne konsultacje
Pomoc w kompletowaniu i weryfikacja poprawności składanych dokumentów
Wypełnienie wniosku
Osobiste towarzyszenie Klientowi przy składaniu dokumentów do Urzędu
Komunikacja z organami Państwa
Śledzenie postępu sprawy
1700zł netto + VAT 23%
Jednorazowa konsultacja specjalisty
W skład usługi wchodzi:
Godzinna konsultacja
Ważna informacja
300zł netto + VAT 23%
Doprowadzenie już rozpoczętej sprawy do decyzji
W skład usługi wchodzą:
Godzinna konsultacja wstępna
Weryfikacja złożonych dokumentów
Komunikacja z organami Państwa
Śledzenie postępu sprawy
Od 600zł netto + VAT 23%
Jaka może być podstawa ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy dla cudzoziemca?
Karta Polaka
Małżeństwo z obywatelem Polski
Polskie pochodzenie
Różnice między pobytem czasowym a stałym oraz kartą rezydenta UE
Pobyt czasowy | Pobyt stały | Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE | |
---|---|---|---|
Rodzaje | Karta pobytu czasowego; Blue card | Karta pobytu stałego | Karta rezydenta UE |
Warunki uzyskania | jest przyznawany w konkretnym celu, np. podjęcia pracy, studiów, prowadzenia działalności gospodarczej lub połączenia z rodziną. Każde zezwolenie wymaga spełnienia określonych warunków, np. posiadania umowy o pracę lub statusu studenta. | można uzyskać w wyjątkowych przypadkach, np. jeśli cudzoziemiec ma polskie pochodzenie, jest małżonkiem obywatela Polski od co najmniej 3 lat i przebywał legalnie w kraju przez określony czas, posiada status uchodźcy lub Kartę Polaka. | Należy spełnić określone warunki, takie jak:
5 lat nieprzerwanego pobytu w Polsce;
nie więcej niż 10 miesięcy wyjazdów poza granicę Polski; nie więcej niż 6 ciągłych miesięcy wyjazdów poza terytorium Polski 3 lata stałego dochodu dowód znajomości języka polskiego na poziomie B1 |
Prawa i obowiązki | Osoba posiadająca pobyt czasowy ma ograniczone prawa, np. jej prawo do pracy może być uzależnione od konkretnego pracodawcy lub wymagać dodatkowych zezwoleń. | daje większą stabilność – cudzoziemiec ma prawo do pracy w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów, może korzystać z pomocy społecznej i ubiegać się o obywatelstwo po kilku latach. | daje większą stabilność – cudzoziemiec ma prawo do pracy w Polsce bez konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów, może korzystać z pomocy społecznej i ubiegać się o obywatelstwo po kilku latach. |
Możliwość przedłużenia | wymaga składania nowych wniosków co kilka lat, aby kontynuować legalny pobyt w Polsce (zależy od okresu na jaki była wydana karta pobytu) | jest bezterminowy, ale cudzoziemiec musi pamiętać o obowiązku wymiany karty pobytu co 10 lat. | jest bezterminowy, ale cudzoziemiec musi pamiętać o obowiązku wymiany karty pobytu co 5 lat. |
Okres ważności | zezwolenie wydawane jest na okres od 3 miesięcy do maksymalnie 3 lat. Po tym czasie należy ubiegać się o przedłużenie lub złożyć nowy wniosek. | jest bezterminowy, co oznacza, że osoba posiadająca kartę pobytu stałego może przebywać w Polsce na czas nieokreślony. | jest bezterminowy, co oznacza, że osoba posiadająca kartę pobytu stałego może przebywać w Polsce na czas nieokreślony. |
Jakie dokumenty wymagane są do uzyskania zezwolenia na pobyt stały
Aby ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały w Polsce, cudzoziemiec musi złożyć odpowiedni wniosek oraz przedstawić wymagane dokumenty. Ich zakres może się różnić w zależności od celu pobytu, jednak istnieje zestaw podstawowych dokumentów, które są wymagane w większości przypadków.
Wymagane jest złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.
Formularz wniosku dostępny jest w urzędzie wojewódzkim lub na jego stronie internetowej. Wniosek powinien być złożony osobiście bądź przez pełnomocnika lub pocztą w odpowiednim urzędzie wojewódzkim. Forma dostarczenia zależna jest od województwa.
Kopia wszystkich stron paszportu lub dokumentu podroży zawierającego dane osobowe, pieczątki i wizy.
Oryginał tego dokumentu musi być do wglądu przy składaniu wniosku. Koniecznie jest posiadanie ważnego dokumentu – paszportu przez cały okres pobytu w Polsce.
- Na przykład umowa o prace, umowa najmu mieszkania, akt małżeństwa, itp. Dowiedz się więcej na ten temat
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Czy wniosek o zezwolenie na stały pobyt może zostać odrzucony?
Jeśli cudzoziemiec mieszka w Polsce nielegalnie, przebywa poza granicami kraju, został zatrzymany, ma decyzję o deportacji, nie rozwiązał braków formalnych bądź nie pobrano od niego odcisków palców – w takich przypadkach wniosek zostanie odrzucony lub urzędnicy mogą zostawić taki wniosek bez rozpoznania. Poprawnie złożony wniosek również nie daje 100% gwarancji sukcesu. Zdarza się, że cudzoziemcom odmawia się wydania zezwolenia na pobyt stały. Najczęstsze powody to sfałszowane dokumenty, podanie nieprawdziwych informacji, fikcyjne małżeństwo, zaległości podatkowe czy posiadanie zakazu wjazdu do innych krajów strefy Schengen. Służby bezpieczeństwa mogą uznać, że pobyt danego cudzoziemca może być niepożądany, zagrażać bezpieczeństwu państwa lub być sprzeczny z interesami Polski. Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce, to w dniu złożenia pobyt cudzoziemca uznaje się za nielegalny, a wniosek może zostać odrzucony, co może wpłynąć na możliwości jego uzyskania w przyszłości, w tym także na przyznanie zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub innych.
Kiedy Urząd może anulować cudzoziemcowi zezwolenie na pobyt stały?
Kiedy małoletnie dziecko może uzyskać zezwolenie na pobyt stały?
Jeżeli dziecko urodziło się w Polsce, a przynajmniej jeden z rodziców posiada zezwolenie na pobyt stały, dziecko ma prawo ubiegać się o ten sam status.
W przypadku, kiedy dziecko urodziło się poza granicami Polski, może uzyskać pobyt stały, jeśli:
- Przebywa w Polsce legalnie,
- Przynajmniej jeden z rodziców posiada pobyt stały lub Obywatelstwo Polskie,
- Dziecko jest niepełnoletnie, tj. jest poniżej 18. roku życia.
Czy małżonek obywatela polskiego, ubiegający się o zezwolenie na pobyt stały, musi udowodnić autentyczność swojego małżeństwa, jeśli urzędnicy podejrzewają, że został on zawarty wyłącznie w celu legalizacji pobytu?
Tak, jeśli w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt urzędnicy mają wątpliwości co do autentyczności małżeństwa, mogą zażądać dodatkowych dowodów potwierdzających, że związek jest prawdziwy i nie został zawarty wyłącznie w celu uzyskania zezwolenia na pobyt stały. W takim przypadku wnioskodawca może zostać wezwany na rozmowę w urzędzie, a urzędnicy mogą zadawać szczegółowe pytania dotyczące wspólnego życia małżonków, np.:
- Jakie są nawyki drugiej osoby?
- Jak wyglądało wesele?
- Jakie prezenty dają sobie na urodziny?