Często zadawane pytania (FAQ)
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Stan na marzec 2022 roku
- W Polsce istnieje program Poland. Business Harbour, dzięki któremu specjalista branży IT i jego rodzina mogą bardzo łatwo uzyskać wizę.
- Dziś jest to rodzaj emigracji, który pozwala (nie biorąc pod uwagę innych korzyści programu) na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w UE.
- Dodatkowo z wizą Poland.Business Harbor można szybko i łatwo uzyskać zezwolenie na pobyt w Polsce na okres 3 lat.
- Polska wprowadziła bardzo korzystną stawkę podatkową dla sektora IT. Występują tu dwa rodzaje opodatkowania – ogólne i uproszczone (ryczałt). W przypadku wybrania ryczałtu podatek wyniesie 12% od całości wpływów. Na koniec roku 7% z tych 12% można zwrócić (ale nie ma gwarancji zwrotu).
- Oprócz podatków co miesiąc odprowadzane są składki do Zakładu Ubiezpieczeń Społecznych (ZUS). Wysokość składek jest obliczana co miesiąc i wynosi około 100-200 USD. Status płatnika ZUS pozwala na korzystanie ze świadczeń socjalnych w Polsce (zdrowie, edukacja itd.).
- Tym samym w przypadku zatrudnienia obowiązkowe opłaty podatkowe sięgną 40% wszystkich dochodów. Natomiast dla indywidualnych przedsiębiorców – tylko 12% + miesięcznie 100-200 USD.
- Okazuje się, że jeśli specjalista branży IT zawrze umowę ze swoim obecnym pracodawcą jako indywidualny przedsiębiorca oraz zgodzi się na taki sam poziom wynagrodzenia za swojej pracy, to najprawdopodobniej miesięczna kwota dochodu „netto” przez indywidualnego przedsiębiorcę będzie wyższa niż przy zatrudnieniu konwencjonalnym.
- Dodatkowo, jeśli przeniesiesz się do innej firmy informatycznej zarejestrowanej w UE, to w 8 na 10 przypadków zostanie Ci zaproponowana umowa B2B.
- Tak, cudzoziemcy mogą otwierać pełnoprawne podmioty prawne w Polsce. Jednak przy wypłacie zysków podatki i wydatki mogą być wyższe niż w przypadku indywidualnych przedsiębiorców na uproszczonym systemie podatkowym (ryczałcie). Ponieważ zatrudnienie we własnej firmie zobowiązuje do poniesienia pełnego obciążenia podatkowego, które może przekroczyć 40% rozliczeń międzyokresowych brutto.
- Wiza Poland.Business Harbor jest polską wizą krajową typu D. W Polsce daje prawo pobytu przez 365 dni w roku, a także dodatkowe bonusy – np. założenie JDG.
- Pozwala odwiedzać inne kraje Układu z Schengen, ale można spędzić nie więcej niż 90 dni w ciągu pół roku (tylko 180 dni w roku). W innych krajach wiza ta jest odpowiednikiem wizy turystycznej i nie uprawnia do podjęcia pracy, otwarcia indywidualnego przedsiębiorcy itd.
- W okresie ważności wizy Poland.Business Harbor specjalista musi znaleźć pracę lub otworzyć działalność gospodarczą w Polsce oraz wystąpić o zezwolenie na pobyt. Ponadto, istnieje określona liczba dni, które po uzyskaniu zezwolenia na pobyt należy spędzić w Polsce w ciągu roku, aby nie utracić tego statusu.
- Jeśli otworzysz w Polsce JDG na podstawie wizy PBH, podatki zapłacisz w tym kraju, ale możesz pracować dla dowolnego państwa – taki jest cel wydania wizy.
- Oznacza to, że wiza PBH nie może być traktowana jako bilet wstępu do całej UE!
- Polska wśród krajów UE ma jedną z najniższych stawek podatkowych dla firm IT, a później pozwala zostać obywatelem UE. Dzięki temu statusowi możesz mieszkać w dowolnym wygodnym kraju do 10 miesięcy w roku, pracować zdalnie, mieć w pełni legalny dochód, kupować nieruchomości (w tym kredyty hipoteczne) i samochody (w tym leasing i kredyt).
1. Uporządkuj wszystkie dokumenty: jeśli zbliża się termin ważności, musisz je wymienić.
2. Napisz pełnomocnictwo ogólne dla kogoś z rodziny, znajomych lub swojego prawnika (wybierz te osoby, którym NAPRAWDĘ możesz zaufać). Obecność tej osoby (lub kilku) u notariusza nie jest konieczna – wystarczy czytelna kserokopia paszportu.
Będziesz potrzebować pełnomocnictwa, jeśli chcesz zdalnie na Białorusi:
- przywrócić kartę SIM z białoruskim numerem;
- dokończyć wszystkie procedury bankowe (odblokować konto, ponownie wystawić karty);
- rozwiązywać wszystkie problemy z instytucjami edukacyjnymi (na przykład sporządzić wyciągi z dokumentów szkolnych);
- sprzedawać swoją nieruchomość, samochód i inne mienie;
- dokonywać wszelkich innych interakcji z organami rządowymi.
3. Aby sprawdzić, czy nie masz zakazu opuszczania Białorusi, wykonaj te czynności :
- utwórz konto osobiste na stronie https://mvd.gov.by;
- na swoim koncie osobistym wybierz rozdział „Osoby fizyczne”;
- znajdź w nim pozycję „Sprawdzanie ograniczeń dotyczących opuszczania Republiki Białorusi”;
- jeśli status to „Brak informacji o ograniczeniu prawa do opuszczenia Republiki Białorusi w stosunku do ciebie”, to wszystko jest w porządku.
4. Sprawdź, czy Twój paszport nie został unieważniony:
- zaloguj się na swoje konto osobiste na https://mvd.gov.by;
- wybierz rozdział „Inne”, a następnie „Sprawdź ważność dokumentu”;
- wpisz swój numer paszportu;
- zobacz jego status.