fbpx

Siiami

Kiedy płacimy podatek dochodowy z działalności gospodarczej?

Zastanawiasz się, kiedy zapłacić podatek dochodowy z firmy? Sprawdź, jak wybrać najlepszą formę opodatkowania, by płacić mniej i uniknąć niepotrzebnych problemów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak łatwo uporządkować sprawy podatkowe i zaoszczędzić czas oraz pieniądze!
kiedy płacimy podatek dochodowy z działalności

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

    Prowadzisz własną firmę i zastanawiasz się, kiedy dokładnie musisz rozliczyć się z fiskusem? Opłacanie podatku dochodowego to dość skomplikowane zagadnienie dla wielu przedsiębiorców. Czy wiesz, że wybór odpowiedniej formy opodatkowania może znacznie wpłynąć na wysokość Twoich zobowiązań? Chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek z tym związanych? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy płacimy podatek dochodowy z działalności, jakie są najpopularniejsze formy opodatkowania działalności gospodarczej i która z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Dzięki naszym wskazówkom zaoszczędzisz czas i pieniądze!

    Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością wiesz, że obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest regularne odprowadzanie podatków, w tym podatku dochodowego. Jego wysokość oraz terminy płatności zależą m.in. od wybranej przez Ciebie formy opodatkowania, rodzaju prowadzonej działalności oraz wysokości osiągniętego dochodu. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie księgowości i doradztwa podatkowego, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym Siiami. Od ponad 8 lat oferujemy kompleksowe usługi z zakresu księgowości, rachunkowości i doradztwa podatkowego dla przedsiębiorców z różnych dziedzin i na różnych etapach prowadzenia działalności.

    Rozlicz PIT z biurem rachunkowym Siiami w kwocie od 150 zł!
    logo Siiami

     

    Terminy płatności podatku dochodowego z działalności

    Kiedy prowadzisz działalność gospodarczą, jednym z Twoich obowiązków jest regularne opłacanie podatku dochodowego. Podstawowym terminem płatności zaliczek na podatek dochodowy jest 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, za który są one naliczane. Jednak obowiązujące przepisy przewidują również możliwość rozliczania kwartalnego.

    Kiedy można rozliczać się kwartalnie?

    Z kwartalnego rozliczania podatku dochodowego mogą skorzystać przede wszystkim:

    • Małe podmioty: Firmy spełniające określone kryteria dotyczące przychodów.
    • Podatnicy rozpoczynający działalność: W pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

    Jakie są terminy płatności?

    Terminy płatności zależą od wybranej przez Ciebie częstotliwości rozliczeń. Oto zasady dla rozliczeń miesięcznych i kwartalnych:

    • Rozliczenie miesięczne: Jeśli wybierzesz rozliczenie miesięczne, to zaliczka na podatek dochodowy powinna być przez Ciebie wpłacana do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest naliczana. Na przykład, jeśli prowadzisz księgi rachunkowe i rozliczasz się co miesiąc, to zaliczkę za styczeń powinieneś zapłacić do 20 lutego.
    • Rozliczenie kwartalne: W przypadku rozliczenia kwartalnego, terminy płatności przesuwają się o kwartał. Zaliczki powinny być przez Ciebie wpłacane co trzy miesiące do właściwego urzędu skarbowego, do 20 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Przykładowo, za pierwszy kwartał (styczeń-marzec) zaliczkę należy wpłacić do 20 kwietnia.

    Pamiętaj, że powyższe terminy dotyczą zaliczek na podatek dochodowy. Na koniec roku musisz dodatkowo złożyć zeznanie podatkowe i rozliczyć się z fiskusem za cały rok. Termin na złożenie masz do 30 kwietnia roku, który następuje po danym roku podatkowym.

    Kiedy płacić PIT i CIT?

    Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością zetkniesz się z pojęciami PIT i CIT. To dwa główne rodzaje podatku dochodowego, które przedsiębiorcy odprowadzają do urzędu skarbowego. Ale czym one się od siebie różnią i kiedy trzeba je płacić? Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie.

    PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych

    Kto płaci PIT?

    PIT płacą osoby fizyczne, czyli Ty, jeśli np. prowadzisz działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (np. jednoosobowa działalność gospodarcza).

    Kiedy płacić PIT?

    Zaliczkę na PIT wpłacasz co miesiąc lub co kwartał (w zależności od wybranej formy rozliczenia), a roczne rozliczenie składasz do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

    Co obejmuje PIT?

    Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym, PIT obejmuje dochody ze wszystkich źródeł, czyli nie tylko z działalności gospodarczej, ale również np. z umowy o pracę, najmu czy sprzedaży majątku.

    CIT – podatek dochodowy od osób prawnych

    Kto płaci CIT?

    CIT płacą podmioty ze statusem osoby prawnej, takie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) czy spółki akcyjne (S.A.).

    Kiedy płacić CIT?

    Zaliczkę na CIT wpłacasz co miesiąc lub co kwartał, a roczne rozliczenie składasz do końca marca roku następującego po danym roku podatkowym.

    Co obejmuje CIT?

    CIT obejmuje dochody spółki, czyli zyski osiągnięte z prowadzonej działalności.

    Skorzystaj z usług księgowego | Oferta SIIAMI

    Prowadzisz firmę i nie wiesz, jak uporać się ze wszystkimi formalnościami związanymi z prowadzeniem działalności? Zespół Siiami oferuje kompleksowe usługi obejmujące m.in. księgowość, doradztwo podatkowe oraz pomoc w założeniu firmy dla obcokrajowców i nie tylko. Nasza oferta obejmuje również obsługę kadrową i wsparcie w uzyskaniu zezwoleń na legalny pobyt w Polsce. Dzięki naszej pomocy unikniesz błędów, kar finansowych i zbędnego stresu.

    Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy Ci indywidualną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb!

    logo Siiami
    Darmowa konsultacja z księgowym!
    Promocja kończy się za

    13

    Dni

    17

    Godziny

    45

    Minuty

    29

    Sekundy

    Formy opodatkowania działalności gospodarczej

    Zastanawiasz się, kiedy płacić podatek dochodowy? Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym, terminy płatności podatku dochodowego zależą przede wszystkim od wybranej przez Ciebie formy opodatkowania.

    Podatek dochodowy – terminy płatności w zależności od formy opodatkowania

    Najczęściej spotykane formy opodatkowania działalności gospodarczej to: podatek liniowy, skala podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

    Którą z nich wybrać? Odpowiedź zależy od kilku czynników, takich jak:

    • rodzaj prowadzonej działalności,
    • wysokość przychodów,
    • koszty prowadzenia działalności.

    Skala podatkowa – podatek dochodowy na zasadach ogólnych

    Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i nie wybrałeś innej formy opodatkowania, to najprawdopodobniej płacisz podatek dochodowy według skali podatkowej. W takim przypadku, wysokość podatku zależy od osiągniętego dochodu, a stawki podatku są progresywne, czyli rosną wraz ze wzrostem Twojego dochodu.

    • Zaliczka na podatek dochodowy: Termin płatności zaliczki na podatek dochodowy przypada na 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz dochód.
    • Roczne rozliczenie: Co roku, do 30 kwietnia, musisz złożyć zeznanie podatkowe i rozliczyć się z całości osiągniętego dochodu.

    Podatek liniowy – stała stawka 19%

    Podatek liniowy to prosta forma opodatkowania, w której stosuje się jednolitą stawkę podatku w wysokości 19%. To atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć pewność, co do wysokości opłacanego podatku.

    • Zaliczka na podatek dochodowy: Tak samo jak w przypadku skali podatkowej, zaliczkę na podatek liniowy wpłacasz do 20 dnia każdego miesiąca.
    • Roczne rozliczenie: Podobnie jak w przypadku skali podatkowej, roczne rozliczenie składasz do 30 kwietnia.

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek dochodowy od ustalonej części przychodu

    To uproszczona forma opodatkowania, w której podatek oblicza się od ustalonej części przychodu, bez konieczności prowadzenia pełnej księgowości. Stawka ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.

    • Zaliczka na podatek dochodowy: Termin płatności zaliczek na ryczałt jest taki sam, jak w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego, czyli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz przychód.
    • Roczne rozliczenie: Podobnie jak w przypadku innych form opodatkowania, jeśli zdecydujesz się na opodatkowanie dochodów na ryczałcie ewidencjonowanym, to roczne rozliczenie składasz do 30 kwietnia.

    Formy opodatkowania działalności gospodarczej

    Karta podatkowa – stała kwota podatku

    To jedna z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Polega ona na płaceniu stałej kwoty podatku, niezależnie od tego, ile faktycznie zarobisz. Karta podatkowa jest przeznaczona głównie dla osób prowadzących niewielkie działalności np. w usługach lub handlu detalicznym.

    • Płatność: W przypadku wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej, zaliczkę płaci się co miesiąc z góry, do 7 dnia każdego miesiąca.

    Kiedy nie musimy płacić podatku dochodowego?

    Prowadzenie własnej firmy wiąże się z licznymi zobowiązaniami, również podatkowymi. Warto wiedzieć jednak, że polskie prawo przewiduje różne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Mogą one dotyczyć np. kosztów uzyskania przychodów, inwestycji w nowoczesne technologie czy zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Korzystając z przysługujących ulg, można znacznie obniżyć podstawę opodatkowania, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie uniknąć płacenia podatku. Kiedy płacimy podatek dochodowy z działalności, a kiedy obejmują nas ulgi?

    Kwota wolna od podatku dochodowego

    Pierwszą i najbardziej oczywistą sytuacją, w której nie trzeba płacić podatku, jest nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku. W 2024 roku wynosi ona dokładnie 30 000 złotych. Oznacza to, że jeśli Twoje roczne dochody nie przekroczyły tej sumy, nie musisz składać zeznania podatkowego i płacić podatku.

    Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców

    Istnieje wiele ulg podatkowych, które mogą znacznie obniżyć wysokość należnego podatku, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie go zlikwidować.

    • Strata na działalności: Jeśli Twoja firma w danym roku wygenerowała straty, możesz odliczyć je od dochodów z innych źródeł lub przenieść na następne lata.
    • Ulgi podatkowe: Polskie prawo przewiduje wiele ulg podatkowych dla przedsiębiorców, np. ulga dla firm inwestujących w badania i rozwój, ulga na złe długi czy ulga na IKZE. Jeśli prowadzisz działalność, dowiedz się, czy Twoja firma spełnia warunki do skorzystania z którejś z nich.
    • Zwolnienia podatkowe: W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego, np. dla małych podatników. Warunki takiego zwolnienia są jednak szczegółowo określone i zależą od rodzaju prowadzonej działalności oraz osiągniętych przychodów.

    Kiedy warto skonsultować się z doradcą podatkowym?

    Chcesz mieć pewność, że Twoje rozliczenie podatkowe jest poprawne i że nie płacisz więcej podatku niż powinieneś? Chcesz skorzystać z wszystkich dostępnych ulg podatkowych? Sprawdź, kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego:

    • Zmiany w życiu zawodowym: Zmiana pracy, rozpoczęcie działalności gospodarczej, nagły wzrost dochodu osiągniętego w firmie – to wszystko może wiązać się z nowymi obowiązkami podatkowymi. Doradca pomoże Ci dostosować się do nowych przepisów i wybrać najbardziej korzystną formę opodatkowania.
    • Skomplikowana sytuacja finansowa: Jeśli masz dodatkowe źródła dochodu, prowadzisz działalność gospodarczą lub inwestujesz, rozliczenie podatkowe może być bardziej skomplikowane. Dobry doradca podatkowy wytłumaczy Ci, jak prawidłowo rozliczyć wszystkie przychody i wydatki w ramach Twojej działalności gospodarczej.
    • Chęć optymalizacji podatkowej: Każdy przedsiębiorca chce płacić jak najmniej podatków, pozostając w zgodzie z prawem. Doradca podatkowy pomoże Ci znaleźć legalne sposoby na obniżenie obciążeń podatkowych, np. poprzez skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych.
    • Problemy z urzędem skarbowym: Jeśli otrzymałeś wezwanie do uzupełnienia deklaracji lub masz wątpliwości co do decyzji wydanej przez urząd skarbowy, skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego. Specjalista zajmie się prowadzeniem Twojej korespondencji i reprezentowaniem Twoich interesów.
    • Wybór formy opodatkowania: Decyzja o wyborze formy opodatkowania (np. skala podatkowa, liniowa, ryczałt) ma bezpośredni wpływ na wysokość Twojego podatku. Jeśli nie wiesz, która z nich będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, lepiej skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

     

    Skomplikowane przepisy podatkowe nie muszą być dla Ciebie przeszkodą w prowadzeniu działalności. Z naszym wsparciem rozliczysz podatek dochodowy szybko, łatwo i bezpiecznie!

    Jakie są kary za opóźnienie w płatności podatku dochodowego?

    Nie zapłaciłeś podatku na czas? To poważny błąd. Sprawdź, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą ewentualne opóźnienia w regulowaniu zobowiązań podatkowych.

    Kiedy płacimy podatek dochodowy z działalności - kary za opóźnienia

    Odsetki za zwłokę

    Najbardziej oczywistą konsekwencją jest naliczanie odsetek za każdy dzień opóźnienia. W praktyce oznacza to, że im dłużej zwlekasz z zapłatą, tym wyższa jest kwota, którą będziesz musiał uiścić.

    Koszty postępowania egzekucyjnego

    Jeśli mimo wezwań nie uregulujesz zaległości, urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. W takim przypadku poniesiesz dodatkowe koszty związane z egzekucją, np. koszty komornicze.

    Przestępstwo skarbowe

    W przypadku większych zaległości podatkowych, może zostać wszczęte postępowanie karne skarbowe, które skutkuje np. karą grzywny lub karą pozbawienia wolności.

    Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej

    Zaległości podatkowe mogą znacznie utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej. Instytucje finansowe niechętnie udzielają kredytów przedsiębiorcom z zaległościami podatkowymi. Ponadto, zaległości mogą być przeszkodą w uczestniczeniu np. w przetargach publicznych.

    Zaliczki na podatek dochodowy – o czym warto pamiętać?

    Chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozliczenia rocznego? Pamiętaj o terminowym opłacaniu zaliczek na podatek dochodowy. Sprawdź, jak prawidłowo obliczać i wpłacać zaliczki, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

    1. Regularne wpłaty: Zaliczki na podatek dochodowy powinny być wpłacane regularnie, w terminach określonych przepisami.
    2. Dopasowanie zaliczek do zarobków: Aby uniknąć niedopłat na koniec roku, zaliczki na podatek dochodowy powinny być dostosowane do Twoich zarobków. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów.
    3. Rozliczenie roczne: Niezależnie od wysokości wpłacanych zaliczek, musisz złożyć roczne zeznanie podatkowe, w którym rozliczysz wszystkie przychody i wydatki oraz ustalisz ostateczną wysokość podatku.

    Jakie są korzyści z korzystania z usług biura rachunkowego SIIAMI przy rozliczaniu podatku dochodowego?

    Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z nich jest prawidłowe rozliczanie podatków. Aby uniknąć błędów, kar finansowych i zbędnego stresu, warto powierzyć tę odpowiedzialność profesjonalistom. Nasze biuro rachunkowe Siiami oferuje kompleksowe usługi księgowe obejmujące m.in. doradztwo podatkowe, obsługę kadrową, prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, pomoc w założeniu firmy, doradztwo prawne i wiele więcej.

    Dlaczego warto wybrać współpracę z Siiami?

    • Kompleksowa obsługa: Oferujemy pełen zakres usług księgowych, od prowadzenia ksiąg rachunkowych i obsługę kadrową, aż po sporządzanie deklaracji podatkowych.
    • Indywidualne podejście do klienta: Każdy z naszych klientów otrzymuje od nas indywidualną opiekę i wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności.
    • Konkurencyjne ceny: Wszystkie nasze usługi są dostępne w konkurencyjnych cenach.

    Usługi księgowych SIIAMI - kiedy płacimy podatek dochodowy z działalności

    Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie księgowości i doradztwa podatkowego, skontaktuj się z nami. My zajmiemy się wszystkimi formalnościami, a Ty zyskasz więcej czasu na rozwój swojej firmy!

    Spis treści

    Chcesz wiedzieć więcej?

    Zapisz się na darmową konsultację!

      Zamów darmową wycenę?

      Siiami