fbpx

Siiami

Etapy postępowania: karta pobytu w Polsce

Chcesz legalnie przebywać i pracować w Polsce lub zapewnić legalny pobyt swoim pracownikom? Siiami od lat pomaga cudzoziemcom w zdobyciu karty pobytu i uzyskaniu zezwolenia na legalną pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jak uzyskać kartę pobytu i jakie są poszczególne etapy całego procesu!
Etapy postepowania karta pobytu

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

    Karta pobytu potwierdza legalny pobyt cudzoziemca na terytorium RP. Uprawnia do swobodnego poruszania się po kraju, podejmowania pracy oraz korzystania z opieki zdrowotnej. Siiami oferuje kompleksową pomoc w procesie uzyskiwania karty pobytu. Nasi specjaliści pomogą Ci na wszystkich etapach postępowania, od przygotowania dokumentów po złożenie wniosku i odebranie karty. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci w uzyskaniu karty oraz legalizacji pobytu w Polsce!

    Karta pobytu – co to jest?

    Karta pobytu to dokument poświadczający legalny pobyt cudzoziemca na terytorium Polski. Wydawana jest po udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy, stały, rezydenta długoterminowego UE, ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub statusu uchodźcy. Dokument potwierdza tożsamość cudzoziemca i jego uprawnienia pobytowe. Uprawnia m.in. do swobodnego poruszania się po kraju, podjęcie pracy zarobkowej, nauki oraz korzystania z opieki zdrowotnej.

    logo Siiami
    Darmowa konsultacja z prawnikiem!
    Promocja kończy się za

    Wydanie karty pobytu: etapy postępowania

    Proces uzyskania karty pobytu w Polsce składa się z kilku etapów. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, co należy zrobić, aby ją otrzymać.

    Pamiętaj, że przed złożeniem wniosku o kartę pobytu konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, karty rezydenta długoterminowego UE lub innej zgody na legalny pobyt w Polsce.

    Etapy postepowania: karta pobytu w Polsce

    1. Opłata – Pierwszy krok to uiszczenie opłaty za wydanie karty pobytu. Można uiścić ją w kasie urzędu wojewódzkiego lub online.

    2. Potwierdzenie zameldowania – Można to zrobić poprzez złożenie w urzędzie wojewódzkim zaświadczenia o zameldowaniu lub poprzez złożenie oświadczenia, że karta ma być wydana bez zameldowania.

    3. Wniosek (opcjonalnie) – W niektórych przypadkach konieczne jest złożenie wniosku. Trzeba złożyć go w urzędzie wojewódzkim (właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca).

    4. Oczekiwanie – Informację o gotowości karty do odbioru otrzymamy SMS-em lub za pośrednictwem Portalu Cudzoziemca.

    5. Odbiór karty pobytu – Do odbioru karty w urzędzie wojewódzkim należy okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

    Jak złożyć wniosek o kartę pobytu?

    Wniosek o kartę pobytu można złożyć:

    • Osobiście w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu.
    • Pocztą na adres urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce pobytu.
    • Online za pośrednictwem Portalu Cudzoziemca.

    Po wysłaniu wniosku cudzoziemiec otrzymuje wezwanie do złożenia odcisków linii papilarnych w siedzibie urzędu. Niestawienie się na wezwanie w wyznaczonym terminie może skutkować odmową wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt w Polsce.

    Do odmowy wszczęcia postępowania może dojść również w innych przypadkach, np. gdy w dniu złożenia wniosku, cudzoziemiec nie spełniał warunków udzielenia zezwolenia na pobyt lub złożył wniosek zawierający błędy, lub braki formalne.

    Jakie uprawnienia daje karta pobytu?

    Jakie uprawnienia daje karta pobytu

    Karta pobytu to dokument, który poświadcza legalny pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Posiadanie karty pobytu wiąże się z szeregiem uprawnień, takich jak:

    • swobodne poruszanie się po terytorium Polski i Strefy Schengen,
    • możliwość podjęcia pracy zarobkowej,
    • dostęp do edukacji,
    • korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej,
    • możliwość sprowadzenia do Polski członków rodziny,
    • dostęp do świadczeń socjalnych, np. zasiłku dla bezrobotnych czy świadczeń rodzinnych.

    Karta pobytu: jakie informacje zawiera?

    Karta pobytu, podobnie jak dowód osobisty, zawiera informacje potwierdzające tożsamość jej posiadacza. Umożliwia ona identyfikację cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    Na karcie pobytu znajdują się dane, takie jak:

    • Imię i nazwisko
    • Data urodzenia
    • Płeć
    • Obywatelstwo
    • Numer PESEL (jeśli został nadany)
    • Zdjęcie
    • Odciski palców
    • Numer karty pobytu
    • Data ważności karty
    • Informacja o rodzaju udzielonego zezwolenia
    • Adres zameldowania

    Dodatkowo na karcie pobytu mogą znajdować się inne informacje, np. dane członków rodziny cudzoziemca lub informacja o prawie do pracy.

    Rodzaje zezwoleń na pobyt w Polsce

    Cudzoziemcy, którzy chcą legalnie mieszkać i pracować w Polsce, mogą uzyskać jedno z kilku rodzajów zezwoleń na pobyt w naszym kraju. Podstawowy podział obejmuje zezwolenia na pobyt czasowy, stały oraz pobyt rezydenta UE. Istnieją też zgody na pobyt ze względów humanitarnych – udzielane są cudzoziemcom, którzy z różnych powodów nie mogą opuścić terytorium Polski.

    Rodzaje zezwolen na pobyt w Polsce

    Zezwolenie na pobyt czasowy

    Dokument uprawniający cudzoziemca do legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez określony czas. Okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy uzależniony jest od celu, w jakim zostało ono udzielone. Zazwyczaj wynosi on od 3 miesięcy do 3 lat.

    Zezwolenie na pobyt czasowy może być udzielone w celu m.in.:

    • podjęcia pracy,
    • kontynuowania nauki,
    • prowadzenia działalności gospodarczej,
    • połączenia z rodziną,
    • leczenia.

    Posiadanie samego zezwolenia na pobyt czasowy nie uprawnia cudzoziemca do swobodnego poruszania się po innych krajach Strefy Schengen. W celu podróży do innych państw cudzoziemiec musi uzyskać specjalną wizę lub kartę pobytu.

    logo Siiami
    Nasi prawnicy pomogą Ci w otrzymaniu zezwolenia na pobyt w Polsce.

    Zezwolenie na pobyt stały

    Zezwolenie na pobyt stały uprawnia cudzoziemca do legalnego pobytu na terytorium RP przez czas nieokreślony. Oznacza to, że cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt stały może przebywać w Polsce bez konieczności przedłużania dokumentu.

    Zezwolenie na pobyt stały może być udzielone cudzoziemcowi, który m.in.:

    • ma polskie korzenie lub małżonka Polaka,
    • przebywa legalnie w Polsce przez określony czas (zwykle 5 lat),
    • posiada stałe źródło utrzymania,
    • zapewnił sobie i członkom swojej rodziny odpowiednie warunki mieszkaniowe.

    Aby uzyskać zezwolenie na pobyt stały, cudzoziemiec musi złożyć wniosek w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu. Do wniosku należy dołączyć m.in. paszport lub inny dokument tożsamości, zdjęcie, zaświadczenie o zameldowaniu oraz dowód posiadania środków finansowych na utrzymanie siebie i członków rodziny.

    logo Siiami
    Darmowa konsultacja w sprawie zezwolenia na pobyt w Polsce!
    Promocja kończy się za

    Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

    Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE to dokument uprawniający obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej do legalnego i stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ono wydawane osobom, które przebywają w Polsce ze względów ekonomicznych.

    Do tej kategorii należą m.in.:

    • pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę,
    • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
    • emeryci i studenci,
    • osoby utrzymujące się z własnych środków.

    Proces uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta jest prowadzony przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Osoba ubiegająca się o taki dokument musi złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia w formie papierowej lub elektronicznej. Do wniosku należy dołączyć m.in. paszport lub inny dokument tożsamości, zdjęcie, aktualne potwierdzenie legalnego pobytu na terytorium Polski przez okres co najmniej 5 lat.

    logo Siiami
    Potrzebujesz zezwolenia na pobyt w Polsce?
    Napisz do nas, a nasz prawnik pomoże Ci w zdobyciu odpowiednich dokumentów!

    Karta pobytu – jakie dokumenty trzeba złożyć?

    Aby otrzymać kartę pobytu, cudzoziemiec musi złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce oraz komplet dokumentów. Osoby, które starają się o kartę po raz pierwszy, muszą przygotować nieco więcej dokumentów niż osoby, które już posiadają kartę pobytu i ubiegają się o jej przedłużenie.

    Jakie dokumenty należy złożyć?

    • Wypełniony wniosek o udzielenie karty pobytu – można pobrać go ze strony internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców lub wypełnić w siedzibie urzędu.
    • Kserokopia ważnego dokumentu podróży (np. paszportu) – jeśli cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży, może przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość.
    • Dwie fotografie przedstawiające wizerunek twarzy cudzoziemca – muszą być wykonane na jasnym tle, przedstawiające wyraźnie oczy cudzoziemca i mieć wymiary 35 mm x 45 mm.
    • Opłata za rozpatrzenie wniosku – opłatę można uiścić w formie przelewu bankowego lub w kasie urzędu.
    • Dodatkowe dokumenty – w zależności od rodzaju zezwolenia na pobyt, które posiada cudzoziemiec, może być konieczne złożenie odcisków linii papilarnych oraz dodatkowych dokumentów, takich jak: dokumenty potwierdzające cel pobytu czy zaświadczenie potwierdzające posiadanie środków finansowych.
    logo Siiami
    Potrzebujesz porady prawnej?
    Skontaktuj się z naszym prawnikiem i umów się na bezpłatną konsultację.

    Pomagamy w uzyskaniu karty pobytu!

    Szukasz wsparcia w uzyskaniu karty pobytu w Polsce? Nie wiesz, od czego zacząć? Skomplikowane procedury i formalności mogą wydawać się przytłaczające, ale jesteśmy po to, aby Ci pomóc! Oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie ubiegania się o kartę pobytu, w tym karty pobytu wydawanej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.

    Pomagamy w uzyskaniu karty pobytu

    Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy cały proces przebiegnie o wiele szybciej i sprawniej, bez zbędnego stresu i komplikacji.

    Skontaktuj się z nami już dziś! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i udzielimy szczegółowych informacji na temat oferowanych usług.

    Spis treści

    Chcesz wiedzieć więcej?

    Zapisz się na darmową konsultację!

      Zamów darmową wycenę?

      Siiami