Od ponad 8 lat prowadzimy księgowość dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Pomagamy w prowadzeniu księgowości uproszczonej, rozliczeniach z urzędem skarbowym i ZUS oraz wielu innych formalnościach. Dodatkowo oferujemy naszym klientom usługę wirtualnego biura, która jest idealnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców. Niektóre firmy potrzebują profesjonalnego adresu do korespondencji, ale nie chcą ponosić kosztów wynajmu fizycznego biura – Wirtualne Biuro Siiami przychodzi z pomocą!
Usługi księgowe dla małych firm | Oferta Siiami
Zajmujesz się prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej lub małej firmy? Pamiętaj, że jako przedsiębiorca masz obowiązek prowadzenia księgowości, opłacenia składek ZUS i zobowiązań podatkowych. Te obowiązki bywają czasochłonne i skomplikowane, dlatego coraz więcej firm korzysta z pomocy doświadczonych biur rachunkowych, takich jak Siiami.
Nasz zespół pomoże Ci w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z prowadzeniem biznesu w Polsce, takich jak:
- rejestracja działalności gospodarczej,
- wybór odpowiedniej formy opodatkowania,
- prowadzenie ewidencji przychodów lub księgi przychodów i rozchodów,
- rozliczenia z urzędem skarbowym i ZUS,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- pomoc w zakresie rozliczeń podatkowych,
- wypełnianie obowiązków związanych z VAT.
Oferujemy również szeroki zakres usług dodatkowych, takich jak:
- doradztwo podatkowe,
- wirtualne biuro,
- porady prawne,
- pomoc w planowaniu budżetu,
- elektroniczny obieg dokumentów.
Skorzystaj z naszego pakietu usług księgowych już od 300 zł miesięcznie!
${hours}
Godziny
${minutes}
Minuty
${seconds}
Sekundy
Księgowość w małej firmie – obowiązki przedsiębiorcy
Posiadanie firmy wymaga od każdego przedsiębiorcy dopełnienia podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości.
W zależności od wybranej formy opodatkowania, przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia:
- Księgi przychodów i rozchodów – uproszczonej formy ewidencji księgowej, przeznaczonej dla określonych grup podatników. Mogą ją prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym progu przychodów netto ze sprzedaży w wysokości 2 000 000 euro (w przeliczeniu na polską walutę). KPiR wybierają najczęściej podatnicy rozliczający się z podatkiem liniowym (19%) lub według skali podatkowej (12% i 32%).
- Ewidencji przychodów – mogą ją prowadzić podatnicy rozliczający przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to znacznie prostsza forma ewidencji księgowej niż księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość. Podatnik, który prowadzi ewidencję przychodów, nie musi m.in. wystawiać faktur VAT, prowadzić rejestru zakupu i sprzedaży oraz sporządzać sprawozdań finansowych.
Oprócz prowadzenia księgowości, małe firmy mają również inne obowiązki w zakresie księgowości i podatków. Do najważniejszych należą:
- rejestrowanie bieżących transakcji,
- wystawianie i przechowywanie faktur,
- sporządzanie deklaracji podatkowych i składanie ich w urzędzie skarbowym,
- opłacanie składek ZUS.
W zależności od charakteru działalności, małe firmy mogą mieć również dodatkowe obowiązki, np. prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, ewidencji środków trwałych, czy rejestru sprzedaży VAT (jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT).
Na czym polega księgowość uproszczona dla jednoosobowych działalności gospodarczych i małych firm?
Uproszczona księgowość to forma prowadzenia ewidencji księgowej, dostosowana do potrzeb małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Wiąże się ona z mniejszymi obowiązkami niż pełna księgowość. Część przedsiębiorców prowadzących uproszczoną księgowość nie musi m.in. wystawiać faktur VAT, prowadzić rejestru zakupu i sprzedaży oraz sporządzać sprawozdań finansowych.
Przedsiębiorcy, którzy mogą prowadzić uproszczoną księgowość, to m.in.:
- osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki jawne osób fizycznych,
- spółki partnerskie.
Aby móc prowadzić uproszczoną księgowość, firma nie może przekroczyć w poprzednim roku podatkowym progu przychodów netto ze sprzedaży w wysokości 2 000 000 euro (po przeliczeniu na złotówki). Należy przy tym pamiętać, że uproszczona księgowość wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Podatnicy prowadzący uproszczoną księgowość nie mogą m.in. odliczać kosztów uzyskania przychodów, a także amortyzować środków trwałych.
Samodzielne prowadzenie księgowości – czy to dobry pomysł?
Prowadzenie księgowości małej firmy może wydawać się rozwiązaniem dość łatwym do wykonania we własnym zakresie. Na rynku można znaleźć szereg dostępnych programów online, które poza wystawianiem faktur sprzedaży dają możliwość wyliczania zobowiązań podatkowych, sporządzania deklaracji, wystawiania faktur i prowadzenia podstawowej ewidencji księgowej.
Warto zaznaczyć jednak, że samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z wieloma wyzwaniami. Księgowość to dziedzina, która podlega ciągłym zmianom! Łatwo popełnić błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla firmy, takie jak kary z urzędu skarbowego czy kontrole ze strony organów podatkowych.
Z tego względu, dla wielu małych firm korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Doświadczeni księgowi nie tylko zadbają o prawidłowe prowadzenie ewidencji księgowej i rozliczenia z urzędem skarbowym, ale również doradzą w kwestiach podatkowych i pomogą w optymalizacji zobowiązań podatkowych.
Skorzystaj z oferty księgowość online dla małych firm od Siiami!
Szukasz prostego i wygodnego sposobu na prowadzenie księgowości w Twojej małej firmie?
Siiami oferuje nowoczesne rozwiązania księgowości online, dedykowane specjalnie dla potrzeb małych firm. Z nami zyskasz:
- Profesjonalną obsługę księgową – nasi doświadczeni księgowi zadbają o każdy aspekt Twojej księgowości, od ewidencji faktur po rozliczenia z urzędem skarbowym.
- Oszczędność czasu i pieniędzy – korzystając z księgowości online, oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na rozwój swojego biznesu. Nie musisz również inwestować pieniędzy w oprogramowanie księgowe ani zatrudniać księgowej.
- Wygodę i dostępność – do swoich dokumentów księgowych masz dostęp ciągły w formie elektronicznej. Jesteśmy dostępni do Twojej dyspozycji, dzięki czemu możesz uzyskać konsultacje księgowe lub prawne.
- Dodatkowe korzyści – oprócz prowadzenia księgowości oferujemy również szereg innych usług, takich jak doradztwo podatkowe, pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej oraz obsługę kadrowo-płacową.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać bezpłatną konsultację!