fbpx

Siiami

Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Czy możesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą bez rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? Okazuje się, że tak! Wszystko co musisz wiedzieć na temat działalności nierejestrowanych znajdziesz poniżej.
Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

    Świadczenie różnych usług klientom i wystawianie z tego tytułu rachunków, przy jednoczesnym braku urzędowych i papierkowych obowiązków, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej? To wszystko jest możliwe dzięki działalności nierejestrowanej. I to w pełni legalnie. Jednak kiedy ta furtka się zamyka i musisz założyć firmę? Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega działalność nierejestrowana, z jakimi obowiązkami się wiąże i kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą, jesteś w dobrym miejscu.

    Co to jest działalność nierejestrowana?

    Działalność bez rejestracji to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie, jeśli usługi świadczysz okazjonalnie (np. dorabiasz do domowego budżetu) lub chcesz sprawdzić, czy Twój pomysł na biznes przyjmie się w środowisku. Kwestie związane z działalnością nierejestrowaną uregulowane są w treści Ustawy prawo przedsiębiorców.

    W Polskim prawie nierejestrowaną działalnością gospodarczą definiuje się drobną pracę zarobkową podejmowaną przez jednostki fizyczne, która nie wymaga formalnej rejestracji firmy. Można powiedzieć, że jest to przeciwieństwo działalności gospodarczej, która z założenia jest zorganizowaną, zarobkową działalnością prowadzoną w sposób ciągły i na własny rachunek.

    Jak to dokładnie rozumieć? Jeśli Twoje działania nie są zorganizowane, ani prowadzone w sposób ciągły, bo np. raz na jakiś czas wykonasz na zlecenie karykaturę czyjegoś zdjęcia, którą sprzedasz – możesz prowadzić działalność nierejestrowaną.

    Pamiętaj jednak! Nawet jeśli Twoja praca jest zorganizowana, zarobkowa, prowadzona w sposób ciągły i na własny rachunek, ale Twój miesięczny przychód nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w przepisach prawa, nadal nie musisz rejestrować jednoosobowej działalności gospodarczej.

    Na czym polega działalność nierejestrowana?

    Działalność nierejestrowana to elastyczna opcja dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność bez zbędnych formalności. To sposób na szybkie wejście na rynek bez konieczności spełniania wymogów rejestracyjnych. Pozwala to na szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe i eksperymentowanie z różnymi pomysłami biznesowymi. Dzięki temu można łatwo testować swoje pomysły i decydować o swojej ścieżce rozwoju bez nadmiernego obciążenia administracyjnego.

    Prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji

    Drobny handel, czy różnego rodzaju okazjonalne usługi to idealne przykłady sytuacji, kiedy nie ma obowiązku formalnego założenia działalności gospodarczej.

    Tego typu forma prowadzenia firmy jest wykorzystywana często przez przedsiębiorców na początku ich drogi. Jest to rozwiązanie pozwalające na ostrożne i rozważne podejście do biznesu. Dlaczego? Jeśli Twój pomysł okaże się nietrafiony i nie będzie przynosił Ci oczekiwanych zysków, łatwiej będzie Ci się z niego wycofać.

    Chcesz testować różne pomysły? Postaw na działalność niezarejestrowaną. A jeśli nie jesteś pewny czy taka forma działalności ma zastosowanie w Twoim przypadku i czy możesz być zwolniony z obowiązku rejestracji firmy, skorzystaj z naszych usług.

    Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

    Bardzo istotnym jest fakt, że do prowadzenia działalności gospodarczej uprawnione są wyłącznie osoby fizyczne. Nie ma jednak żadnych szczególnych cech, czy warunków jakie taka osoba musi spełnić.

    Ewentualne ograniczenia mogą wynikać jedynie ze szczególnych sytuacji w jakich dana osoba fizyczna się znajduje. Przykładem mogą być cudzoziemcy.

    Czy działalność nierejestrowana może być prowadzona przez cudzoziemca?

    Zarówno w przypadku Polaków, jak i cudzoziemców, wymogli zezwalające na prowadzenie działalności nierejestrowanej są takie same. Oznacza to co do zasady, że obywatele innych krajów mają w Polsce prawo do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. Jedyny dodatkowy warunek jest taki, że cudzoziemiec musi przebywać w Polsce legalnie.

    Warto mieć jednak świadomość, że po przekroczeniu limitów przychodów (o których szerzej jest w dalszej części artykułu), na rejestrację firmy jest 7 dni. Cudzoziemiec, żeby prowadzić działalność w Polsce, musi spełnić określone warunki. Dlatego jeśli obcokrajowiec chce prowadzić działalność bez rejestracji, powinien już od początku mieć pewność, że w razie konieczności będzie w stanie założyć firmę w ciągu kilku dni.

    Masz wątpliwości co do warunków zakładania firmy przez cudzoziemców? Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej fachowej pomocy.

    Obowiązki przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej

    Prowadząc działalność nierejestrowaną, musisz pamiętać o kilku istotnych obowiązkach:

    1. Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
    2. Rozliczanie przychodów z działalności nierejestrowanej do Urzędu Skarbowego w zeznaniu rocznym PIT-36 według skali podatkowej, po odliczeniu kosztów.
    3. Przestrzeganie praw konsumentów, w tym obowiązku wystawiania faktur lub rachunków na żądanie kupującego, prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni oraz realizacji obowiązków związanych z reklamacją, zwrotem lub naprawą.

    Dodatkowo pamiętaj! Mimo, że prowadzisz działalność nierejestrowaną, nie jesteś uważany za przedsiębiorcę zgodnie z Kodeksem cywilnym, więc zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy zlecenia. Zleceniodawca odprowadza za ciebie składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne na podstawie tych umów.

    Czy przy działalności bez rejestracji można wystawiać faktury?

    Wystawianie faktur i rachunków przy działalności nierejestrowanej nie jest Twoim bezwzględnym obowiązkiem w każdej sytuacji.

    Jest to jednak prawo kupującego, czy osoby korzystającej z Twoich usług. Tym samym, jeśli Twój klient wyrazi chęć otrzymania faktury, musisz mu ją dostarczyć.

    Wystawiany przez Ciebie dokument powinien zawierać:

    • datę sporządzenia
    • numer faktury
    • dane Twoje, jako usługodawcy i klienta, jako nabywcy oraz adresy,
    • nazwę kupowanego towaru lub określenie rodzaju usługi,
    • ilość kupowanych rzeczy lub zakres wykonywanej usługi,
    • cenę jednostkową,
    • ogólną kwotę należności.

    Działalność nierejestrowana a Urząd Skarbowy

    Przychody, które osiągniesz z działalności gospodarczej musisz rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36 wprowadzając dane w rubryce “działalność nierejestrowana”.

    Obliczany jest Twój przychód i od tego kwoty musisz odprowadzić podatek dochodowy. Twoim przychodem będzie suma kwot zapłaconych przez klientów, za Twoje usługi lub produkty, jakie sprzedajesz.

    Co ważne, nie musisz jednak odprowadzać miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Wszystkie podatki rozliczasz w zeznaniu rocznym.

    Limit przychodów w działalności nierejestrowanej

    Prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji dopuszczalne jest do określonego limitu przychodów. Jest on równy 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, jaka obowiązuje w danym roku.

    W związku z faktem, że zgodnie z ustawą najniższa krajowa zmienia się w 2024 roku 2 razy, również wspomniany limit będzie zmieniany dwukrotnie. Kwoty limitu wynoszą:

    • do końca czerwca 2024 r. – 3181,50 zł miesięcznie,
    • od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 3225 zł miesięcznie.

    Szczegółowe informacje na temat tego, jak obliczyć przychód do sprawdzenia limitu znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych. A jeśli masz wątpliwości natury prawnej, skorzystaj z naszego fachowego doradztwa.

    Czy nierejestrowana działalność gospodarcza podlega kontrolom?

    Pamiętaj, że sam fakt prowadzenia działalności bez rejestracji w żaden sposób nie zwalnia Cię z przestrzegania przepisów podatkowych, RODO, przestrzegania praw konsumenta czy zasad określonych przez Sanepid (np. jeśli prowadzone przez Ciebie usługi mają charakter gastronomiczny).

    Powyższe oznacza, że w każdej chwili możesz być skontrolowany przez Urząd Skarbowy, Sanepid, prezesa UODO czy UOKiK.

    Chcesz mieć pewność, że Twoja firma działa legalnie, a Ty postępujesz zgodnie z prawem, skorzystaj z naszych usług. Pomożemy i doradzimy Ci w każdej sytuacji.

    Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?

    Można powiedzieć, że są 3 główne sytuacje, w których musisz założyć jednoosobową działalność gospodarczą i zgłosić swoją firmę do ewidencji przedsiębiorców.

    1. Warunek ten omówiliśmy powyżej, czyli wtedy kiedy Twoje przychody przekroczą obowiązujące limity przychodów.
    2. W ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy) prowadziłeś działalność i nie pozostawała ona zawieszona. (Mówiąc odwrotnie – jeśli ktoś nie prowadził działalności gospodarczej lub posiadał firmę, ale przez całe 5 lat była ona zawieszona, może prowadzić działalność bez rejestracji.
    3. Świadczone przez Ciebie usługi są wyłączone z opcji działalności nierejestrowanej.

    Niespełnienie któregokolwiek ze wskazanych warunków wymaga rejestracji firmy i jednoosobowa działalność gospodarcza musi być prowadzona formalnie.

    Usługi wyłączone z działalności nierejestrowanej

    Istnieją sytuacje, gdy nawet jeśli chcesz świadczyć usługi okazjonalnie i nie planujesz dużych przychodów, musisz założyć firmę. Są to sytuacje, w których Twoja działalność:

    1. Musi mieć koncesję, zezwolenie lub odpowiedni wpis do rejestru działalności regulowanej. W tym punkcie mieszczą się działalności zajmujące się:
      • ochroną osób i mienia,
      • sprzedażą alkoholu,
      • organizacją wydarzeń turystycznych,
      • zbieraniem odpadów,
      • świadczące usługi detektywistyczne.
    2. Jest zdefiniowana w Ustawie prawo przedsiębiorców jako działalność gospodarcza, czyli:
      • pośrednicy ubezpieczeniowi, w tym osoby wykonujące czynności agencyjne,
      • prowadzenie ksiąg rachunkowych.

    Jak założyć działalność gospodarczą w Polsce?

    Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce składa się z kilku podstawowych kroków.

    1. Wybór formy działalności.
    2. Określenie PKD.
    3. Wybór formy opodatkowania i sposobu prowadzenia księgowości.
    4. Złożenie wniosku o wpis do CEIDG.
    5. Zgłoszenie do ZUS.

    Szczegółowy poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez założenie działalności gospodarczej w Polsce, znajdziesz w naszym artykule, dostępnym na naszej stronie. A jeśli potrzebujesz naszej pomocy, wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach!

    Założenie firmy z Siiami

    Jesteś zainteresowany prowadzeniem własnej działalności gospodarczej? Nasza firma jest po to żeby Cię w tym wspierać!

    Jeśli zdecydowałeś, że chcesz zostać przedsiębiorcą, ale masz wątpliwości, skontaktuj się z nami. Znajdziesz u nas szeroki wachlarz usług. Od doradztwo, przez założenie firmy, aż po prowadzenie księgowości. Wszystko w jednym miejscu. Zobacz, jak wygodne może być prowadzenie działalności dzięki Siiami.

    Spis treści

    Chcesz wiedzieć więcej?

    Zapisz się na darmową konsultację!

      Zamów darmową wycenę?

      Siiami