fbpx

Siiami

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

    Przedsiębiorcy w ramach funkcjonowania działalności gospodarczej mogą zdecydować się na różne formy opodatkowania. To ważna decyzja mająca kluczowe znaczenie dla wielkości obciążenia finansowego dla fiskusa. Istnieją sytuacje, w których przedsiębiorca deklaruje zmianę formy opodatkowania w ciągu roku. Czy zmiany takie są zgodne z przepisami prawa podatkowego? Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku.

    Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku – czy można jej dokonać?

    Wybór lub zmiana formy opodatkowania są możliwe zarówno w przypadku przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli działalność gospodarczą, jak i podatników, którzy ją kontynuują. Od podatników wymaga się ścisłego przestrzegania terminów określonych w przepisach prawa.

    Formy opodatkowania

    Osoby fizyczne prowadzące przedsiębiorstwo (działalność gospodarczą) są zobowiązane do płacenia podatku od osób fizycznych. W myśl przepisów ogólnych podatnicy ci mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę opodatkowania.

    W Polsce wyróżniamy trzy formy opodatkowania dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Są to:

    1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej – ta forma opodatkowania zobowiązuje podatnika do płacenia podatku dochodowego na podstawie aktualnej w danym roku skali podatkowej. Zasady ogólne opodatkowania przewidują dwie stawki podatku i są to: 12% lub 32%.

    2. Opodatkowanie podatkiem liniowym – stawka podatku wynosi 19%.

    3. Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym – należy pamiętać, że w tym przypadku wysokość podatku jest obliczana nie na podstawie dochodów, a przychodów zarejestrowanych w danym miesiącu lub kwartale.

    Kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku?

    Formę opodatkowania należy wskazać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca (podatnik) uzyskał swój pierwszy przychód podatkowy w danym roku lub też do końca roku podatkowego, ale tylko w przypadku, gdy pierwszy przychód został zaksięgowany w ostatnim miesiącu roku podatkowego (grudniu).

    W przypadku przedsiębiorców zakładających działalność gospodarczą w trakcie roku, wyboru należy dokonać do dnia złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG-1, pole 18, str. 3). Wniosek w formie elektronicznej najłatwiej wypełnić i złożyć na osobistym koncie przedsiębiorcy (CEIDG dla przedsiębiorców).

    Jak należy postępować, gdy w firmie konieczna jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku? Wówczas należy ustosunkować się do ogólnego prawa podatkowego oraz zawartych w nim procedur.

    Zmiana formy opodatkowania wiąże się z koniecznością złożenia przez podatnika w formie pisemnej formalnego zawiadomienia do właściwego organu urzędu skarbowego (tj. naczelnika urzędu skarbowego). Oświadczenie winno być złożone do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorstwo zaksięgowało pierwszy przychód w trakcie roku podatkowego. Innym sposobem zmiany formy opodatkowania jest aktualizacja istniejącego już wniosku CEIDG-1.

    Natomiast podatnik, który rezygnuje z karty podatkowej jest zobligowany do dokonania koniecznych zmian w terminie do 20 stycznia bieżącego roku podatkowego.

    Co należy brać pod uwagę, wybierając formę opodatkowania?

    Od 2022 roku wraz z rozpoczęciem wdrażania procedur Polskiego Ładu stosowana przez podatników forma opodatkowania działalności gospodarczej ma również bezpośredni wpływ na wysokość odprowadzanej składki zdrowotnej.

    Jeśli przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą nie dokona zgłoszenia formy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w określonym terminie, wówczas ma obowiązek dokonywania rozliczeń według skali podatkowej określonej w zasadach ogólnych.

    Natomiast przedsiębiorcy, którzy kontynuują prowadzenie działalności i nie złożyli w terminie wniosku o zmianę formy opodatkowania, zobowiązani są kontynuować zasady opodatkowania wskazane w roku poprzednim.

    Korzyści i ograniczenia opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej | Wady i zalety forrm opodatkowania

    1. Zasady ogólne (skala podatkowa).

    2.Podatek liniowy.

    3.Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

    Wybór formy opodatkowania powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnej sytuacji podatnika. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub skorzystać z pomocy firm świadczących usługi księgowe i prawne w Twoim mieście.

    Skala podatkowa – podstawowa forma opodatkowania

    Skala podatkowa oznacza opodatkowanie przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych. To zdecydowanie najpopularniejsza forma opodatkowania działalności gospodarczej.

    Opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych według skali podatkowej uznawane jest za podstawową formę opodatkowania. Oznacza to, że w tym przypadku podatnik nie ma konieczności zawiadamiać urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania.

    Przedsiębiorcy decydujący się na podstawową formę opodatkowania płacą podatek według skali podatkowej. Opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych według skali podatkowej wynosi:

    Z przepisów jasno wynika, że stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów. Za podstawę opodatkowania uznaje się dochód, który zostanie pomniejszony o uprawnione odliczenia. Dochód jest równy różnicy między przychodem a kosztami wynikającymi z prowadzenia działalności.

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

    Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form opodatkowania stosowaną w polskim systemie podatkowym dla określonych grup przedsiębiorców i branż. Wybór stawki uzależniony jest zarówno od wysokości osiągniętych przychodów, jak i od rodzaju działalności gospodarczej i może wynosić następująco: 2%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%, 17%.

    Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na ryczałt ewidencjonowany, wówczas powinien złożyć oficjalne zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wskazanym powyżej.

    Podstawą opodatkowania jest przychód, od którego podatnik nie może odliczyć kosztów, ale z drugiej strony może odjąć odliczenia, o których mowa z art. 11 ,,Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

    Brak prawa do podatku liniowego lub ryczałtu

    Zobowiązania podatnika oraz wysokość opodatkowania są uzależnione od tego, na jaką formę opodatkowania zdecydował się przedsiębiorca. I tak:

    • jeśli podatnik wybrał opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej, wówczas nie ma obowiązku informowania o tym właściwego naczelnika właściwego urzędu skarbowego;

    • jeśli właściciel działalności gospodarczej zdecydował się na podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zobowiązany jest złożyć pisemne zawiadomienie (wniosek) o dokonanej zmianie formy opodatkowania.

    Ważne!

    Nie zawsze istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania z opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub opodatkowania podatkiem liniowym.

    W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego wybór uzależniony jest od rodzaju działalności gospodarczej, jaką prowadzi podatnik, a także innych sytuacji, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

    Niektóre rodzaje działalności gospodarczych nie kwalifikują się do systemu opodatkowania ryczałtem od przychodów. Wśród nich można wymienić między innymi usługi medyczne (w tym apteki), branżę deweloperską, przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą części i akcesoriów samochodowych, czy też przedsiębiorstwa działające w obszarze zaawansowanych technologii i badań. Wymienione rodzaje działalności gospodarczych nie mogą być opodatkowane na zasadzie ryczałtu, a więc zmiana formy opodatkowania na opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym nie będzie zatwierdzona.

    Prawa do rozliczania podatku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie posiadają również podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej oraz przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni od podatku dochodowego na czas określony (zwolnienie okresowe).

    Jak krok po kroku zmienić formę opodatkowania?

    Jak dokonać zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej. Powyższe procedury i zasady zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej najlepiej zobrazować na konkretnym przykładzie:

    Pan Marian zdecydował się na przejście z podatku ogólnego na opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2023 roku. 02 marca 2023 roku zanotował w firmie pierwszy przychód z działalności w trakcie roku podatkowego. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania? Do kiedy należy dokonać zmian i jak to zrobić?

    Odpowiedź:

    Tak, przedsiębiorca ma możliwość zmiany z opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej na opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Pan Marian zaksięgował swój pierwszy przychód z działalności 02 marca 2023 roku. Wobec tego musi zgłosić zmianę formy opodatkowania najpóźniej do dnia 02 kwietnia bieżącego roku. Deklarację zmiany należy dokonać w formie pisemnego oświadczenia lub poprzez aktualizację danych we wniosku CEIDG-1.

    Zmiana formy opodatkowania – podsumowanie

    Stoisz właśnie przed decyzją założenia działalności gospodarczej, a może planujesz zmianę formy opodatkowania? Wybór formy opodatkowania nie zawsze jest oczywisty. Każda z tych decyzji wymaga dokładnej analizy przepisów podatkowych oraz dopasowania opodatkowania do rodzaju, sytuacji i celów przedsiębiorstwa.

    Pamiętaj, że wybór innej formy rozliczania i sposób opodatkowania mogą znacząco wpłynąć na kształtowanie zobowiązań podatkowych, a także na sposób prowadzenia ewidencji finansowej i rozliczeń z organami podatkowymi.

    Przy wyborze opodatkowania najlepszym krokiem wydaje się więc skorzystanie ze wsparcia sprawdzonego biura świadczącego usługi prawne i księgowe, szczególnie jeśli biuro w swojej ofercie uwzględnia możliwość współpracy mobilnej (księgowość online).

    Spis treści

    Chcesz wiedzieć więcej?

    Zapisz się na darmową konsultację!

      Zamów darmową wycenę?

      Siiami