fbpx

Siiami

Ile kosztuje prowadzenie księgowości?

Spis treści

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!

    Prowadzenie księgowości — wszystko, co warto wiedzieć

    Prowadzenie księgowości to nieodłączny element każdej mikro, małej i dużej firmy. Obowiązek ten dotyczy także założycieli jednoosobowych działalności gospodarczych. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości prowadzenia uproszczonej formy księgowości, inni zaś zobligowani są do prowadzenia księgowości pełnej. Firma może zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości i ksiąg rachunkowych lub znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe dla swojego biznesu. Co jest bardziej opłacalne? Jaki jest koszt usługi biura rachunkowego? Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, w jaki sposób sprawnie prowadzić księgowość swojej firmy.

    Na czym polega prowadzenie księgowości?

    Prowadzenie księgowości to czynności, których złożoność uzależniona jest od wielu czynników (np. formy opodatkowania, wielkości przedsiębiorstwa, formy księgowości). Wachlarz możliwych zobowiązań wobec urzędu skarbowego i innych instytucji jest naprawdę szeroki.

    Wśród całego procesu systematycznie prowadzonej księgowości możemy wymienić takie czynności jak: prowadzenie ksiąg rachunkowych, sprawozdania finansowe, prowadzenie ewidencji vat (czynni podatnicy vat) i ewidencji przebiegu pojazdu, rejestr ewidencji środków trwałych, ewidencja wartości niematerialnych i prawnych oraz inne dokumenty księgowe przychodów i wydatków przygotowywane i przechowywane (ewidencjonowanie) w porządku chronologicznym.

    logo Siiami
    Załóż działalność gospodarczą z pomocą Siiami i otrzymaj rejestrację płatnika VAT za darmo!
    PROMOCJA KOŃCZY SIĘ ZA

    ${hours}

    Godziny

    ${minutes}

    Minuty

    ${seconds}

    Sekundy

    `; setTimeout(updateCountdown, 1000); } updateCountdown();

    Co mają na celu rozliczenia księgowe?

    Księgowość firmy to nie tylko rejestrowanie i przechowywanie bieżących przychodów i wydatków firmy. Księgowość nie powinna się także kojarzyć jedynie z zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego czy zakładu ubezpieczeń społecznych.

    Celem księgowości jest kontrola sytuacji finansowej firmy. Dobrze prowadzona księgowość to cenne narzędzie analityczne dla przedsiębiorców. Dzięki rzetelnym danym liczbowym zgromadzonym w księgach rachunkowych i rejestrach, firma może sprawnie i systematycznie dokonywać oceny ogólnej sytuacji firmy, stawiać prognozy i podejmować kluczowe decyzje związane z planowaniem budżetu.

    Co więcej, jest to przejrzysta i wiarygodna informacja dla potencjalnych inwestorów zewnętrznych lub też kredytodawców. Dobrze prowadzona księgowość, to dobra wizytówka firmy.

    Kto, kiedy i jak musi prowadzić księgowość?

    Jeśli chodzi o formę prowadzenia księgowości, to zależy ona od wielkości firmy, formy prawnej przedsiębiorstwa, skali podatkowej oraz rodzaju prowadzonej działalności. Obowiązek prowadzenia księgowości dotyczy każdego przedsiębiorstwa – niezależnie od wielkości firmy.

    W Polsce księgowość dzielimy na dwa rodzaje:

    • księgowość uproszczona;

    • księgowość pełna.

    Uproszczona forma księgowości dedykowana jest mikro i małym przedsiębiorcom (np. jednoosobowe działalności gospodarcze, firmy usługowe). Z kolei pełna księgowość prowadzona jest w ramach funkcjonowania dużych firm.

    Kto musi prowadzić pełną księgowość?

    Obowiązek prowadzenia księgowości pełnej z kompletną dokumentacją rachunkową mają duże przedsiębiorstwa, spółki kapitałowe (np. spółka z o.o.), charakterystyczne dziedziny gospodarcze i specyficzne sektory (np. bankowość, ubezpieczenia) oraz spółki, których status narzuca prowadzenie tego rodzaju księgowości.

    W tym przypadku przedsiębiorcy nie zastanawiają się, czy warto samodzielnie prowadzić księgowość. Zarządzanie kwestiami księgowymi w firmie od razu powierzają profesjonalnym biurom rachunkowym lub też zatrudniają w firmie księgowego.

    logo Siiami
    Zautomatyzuj księgowość w swojej firmie
    Skontaktuj się z naszym księgowym! Sprawdź, nasze rozwiązania, które możesz wdrożyć w swojej firmie.

      Kto może prowadzić księgowość uproszczoną?

      Księgowość uproszczoną mogą prowadzić zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, jednak pod warunkiem, że w jednym i drugim przypadku roczny przychód nie przekracza 2 mln euro w przeliczeniu na walutę polską.

      Podsumowując, księgowość uproszczona jest adresowana do osób fizycznych (w tym właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych), spółek cywilnych i jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich, a także spółek socjalnych. Pamiętajmy jednak, że choć księgowość uproszczona definiowana jest jako mało złożona i łatwa do opanowania dla przedsiębiorcy, to mimo to wymaga dużego zaangażowania w sprawy księgowe firmy oraz znajomości prawa podatkowego. Całościowe wsparcie przy samodzielnym prowadzeniu ,,małej księgowości” oferują rzetelne biura rachunkowe, jak Siiami.

      Czy można samodzielnie prowadzić księgowość?

      Nierzadko właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej decyduje się na początku poprowadzić księgowość samodzielnie. Odpowiedzialność samodzielnego prowadzenia księgowości jest zawsze duża. W takim przypadku najrozsądniejsze jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia wirtualnego biura od usług prawnych i księgowych jeszcze przed zarejestrowanie działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym.

      Przy samodzielnym prowadzeniu księgowości przedsiębiorca musi sprawnie poruszać się w przepisach prawnych i procedurach, a także znać, chociażby podstawowe standardy rachunkowości.

      W tym miejscu warto podkreślić, że prowadzenie księgowości pełnej znacząco różni się od jej uproszczonej formy. W pierwszym przypadku księgowość wymusza na przedsiębiorcach dużą staranność, precyzję, skrupulatność i wiedzę na temat przepisów prawa podatkowego. Samodzielne prowadzenie księgowości przy pełnej księgowości może okazać się bardzo czasochłonne i skomplikowane dla właściciela działalności.

      Podjęcie decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości powinno być dobrze przemyślane. Nawet dla niektórych jednoosobowych firm niezatrudniających pracowników, prowadzenie księgowości na własną rękę może okazać się zbyt czasochłonne, złożone i angażujące.

      Ile kosztuje prowadzenie księgowości?

      Ceny usług księgowych w Polsce są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Jednak to nie atrakcyjna cena powinna być głównym czynnikiem przemawiającym za skorzystaniem z usług danego biura, a opinie klientów, prestiż firmy i atrakcyjność oferty.

      Ceny usług księgowych wahają się w Polsce od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie w zależności od wielkości firmy, rodzaju opodatkowania, formy księgowości i rozrostu działalności gospodarczej. Ceny mogą być ustalane na podstawie stawki godzinowej lub jako miesięczna opłata abonamentowa. Przy czym pierwsza opcja rozliczenia godzinowego wiąże się z brakiem jasnej informacji, co do miesięcznej kwoty na fakturze dla Klienta biura.

      Pamiętaj!

      Ceny usług księgowych mogą różnić się też w zależności od regionu. To mocny argument przemawiający za skorzystaniem z biura księgowego działającego 100% online.

      Warto też zwrócić uwagę na atrakcyjne dodatki wliczone w cenę oferty, jak na przykład program do fakturowania, wypełnienie deklaracji vat, czy też sporządzenie rocznej deklaracji PIT. Za takie usługi niektóre biura, jak Siiami nie pobierają dodatkowych opłat.

      Samodzielne prowadzenie księgowości czy usługi dla firm — wady i zalety

      Samodzielne prowadzenie księgowości, a może korzystanie z usług biura rachunkowego? Obie te formy mają swoje wady i zalety, choć nie da się ukryć, że w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości tych zalet jest zdecydowanie mniej. Przekonaj się sam. Oto kilka najważniejszych aspektów:

      Samodzielne prowadzenie księgowości

      Zalety:

      • oszczędność pieniędzy (środków finansowych);

      • możliwość pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie księgowości i zasad rachunkowości;

      • pełna kontrola nad wszystkimi sprawami finansowymi w firmie

      Wady:

      • konieczność wygenerowania dużej ilości czasu w miesiącu na obowiązki księgowe;

      • duże ryzyko błędów związanych z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych;

      • brak pomocy prawnej i wsparcia doświadczonego księgowego;

      • konieczność samodzielnego reprezentowania interesów przedsiębiorstwa przed każdą instytucją prawną i urzędem;

      • 100% odpowiedzialność za podejmowane decyzje finansowe, prowadzone księgi i rozliczenia.

      Usługi księgowe dla firm

      Zalety:

      • gwarancja profesjonalizmu, doświadczenia i kompetencji pracowników;

      • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej;

      • opłata za rzeczywiste usługi księgowe bez dodatkowych kosztów za licencje specjalistycznych programów księgowych, sprzęt komputerowy, dokształcanie pracownika itp.;

      • możliwość skupienia się na funkcjonowaniu i rozwoju biznesu;

      • oszczędność czasu;

      • wykorzystanie nowoczesnych technologii i oprogramowania (m.in. programu komputerowego do prowadzenia księgowości);

      • ryzyko możliwych błędów zmniejszone do absolutnego minimum;

      • możliwość konsultacji z zaufanymi ekspertami i księgowością, która zna sytuacje firmy;

      • komfort psychiczny przedsiębiorcy i zwiększone poczucie bezpieczeństwa;

      • brak konieczności zatrudniania w firmie dodatkowe pracownika (księgowego);

      Wady:

      • dodatkowe koszty;

      • konieczność oddania kontroli księgowej firmie zewnętrznej i udostępnianie danych księgowych.

      Ceny usług księgowych Siiami

      Żaden przedsiębiorca nie lubi niewiadomych, ukrytych kosztów, które wychodzą na jaw dopiero po otrzymaniu pierwszej faktury za usługę i zawiłej współpracy. Ceny usług księgowych w Siiami są jasno określone i dostępne dla każdego już na etapie weryfikacji oferty i podjęcia decyzji o ewentualnej współpracy. Z tego jesteśmy bardzo dumni, że każdy zainteresowany może dokładnie przeanalizować kompleksowy pakiet usług i szczegółowo rozpisane ceny.

      Należy pamiętać, że ceny usług księgowych Siiami ustalane są na podstawie formy, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, formy opodatkowania firmy, liczby pracowników oraz ilości miesięcznych transakcji biznesowych.

      Cennik obejmuje usługi księgowe (księgowość uproszczona i pełna), kadrowo płacowe, dodatkowe, legalizacyjne i prawne. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

      logo Siiami
      Osobisty doradca księgowy od Siiami
      Umów się na pierwszą konsultację z księgowym.

        Rodzaje ewidencji księgowej

        Poniżej umieściliśmy krótkie i konkretne odpowiedzi na często zadawane pytania przez przedsiębiorców.

        1. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – jaki rodzaj księgowości będzie dla mnie odpowiedni?

        W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych dogodną i odpowiednią formą ewidencji podatkowej jest księgowość uproszczona, która skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

        2. Jaką formę księgowości prowadzi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? – ewidencja księgowa a działalność gospodarcza

        Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to rodzaj spółki handlowej, która ma status prawnie odrębnej jednostki. Zgodnie z regulacjami ustawy o rachunkowości, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi stosować pełną księgowość.

        3. Jaką księgowość prowadzi spółka komandytowa? – ewidencja księgowa a działalność gospodarcza

        Spółka komandytowa to rodzaj spółki handlowej, która ma zdolność prawną i możliwość wykonywania czynności prawnych. Spółka komandytowa jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości (księgi rachunkowe).

        4. Jaką formę księgowości prowadzi spółka cywilna i spółka jawna? – ewidencja księgowa a działalność gospodarcza

        W naszym kraju spółka cywilna oraz spółka jawna stosują ewidencję księgową, którą może stanowić księga przychodów i rozchodów lub pełna księgowość. Księga przychodów i rozchodów to prostszy sposób prowadzenia rachunkowości, służący do określenia dochodów i wydatków w ramach działalności gospodarczej i mający znaczenie dla opodatkowania dochodu.

        Ewidencja musi być prowadzona indywidualnie za każdy rok, przyjmując formę papierową lub elektroniczną, zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

        5. Jaką księgowość prowadzi spółka partnerska? – ewidencja księgowa a działalność gospodarcza

        Spółka partnerska ma możliwość stosowania księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg handlowych. Księgi handlowe to złożona forma księgowości, która wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia kompletnej dokumentacji księgowej (rejestry vat, księgi rachunkowe, ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych).

        Księgowość uproszczona oraz pełna w Siiami

        Rynek usług księgowych w Polsce rozkwita, a możliwość prowadzenia księgowości online stała się bardzo pożądana i popularna wśród przedsiębiorców. Na rynku działa wiele firm świadczących usługi w tym zakresie, dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać, jak najlepiej dla siebie i swojego biznesu.

        W Siiami nie próżnujemy! Aktywnie prowadzimy księgowość uproszczoną oraz pełną dla ponad tysiąca klientów indywidualnych i setek firm. Jesteśmy biurem z ugruntowaną reputacją na rynku. Świadczymy usługi kompleksowo i skrupulatnie. Możliwość obsługi księgowości w pełnym zakresie, to ogromne udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy lubią ład, porządek i usystematyzowanie.

        Księgowość prowadzona online

        Biuro rachunkowe, które specjalizuje się w prowadzeniu księgowości mobilnej (online) to nieocenione wsparcie dla współczesnych przedsiębiorców i ich biznesów.

        Dla wielu przedsiębiorców stworzenie dodatkowego stanowiska pracy dla księgowego jest niemożliwą opcją, wówczas księgowość prowadzona online staje się świetną alternatywą.

        Usługi księgowe – czy warto z nich korzystać?

        Terminowe składanie niezbędnych deklaracji w urzędzie skarbowym, obliczanie składki zus, czy też kwoty wolnej od podatku to czynności, które bez wątpienia wymagają znajomości zawiłości rachunkowych i kompetencji w obszarze księgowości. Tych wymogów nie da się pominąć.

        Nasuwa się pytanie, czy wygospodarować cenny czas na naukę prawa rachunkowego i prowadzenie księgowości swojej firmy, a może powierzyć to zadanie profesjonalistom i skupić się na rozwijaniu biznesu?

        Do uproszczonej oraz pełnej księgowości wybierz Siiami!

        Planujesz rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki? Nie posiadasz doświadczenia w tym zakresie albo obawiasz się, czy dobrze spełnisz wszystkie wymogi prawne i procedury? Odciążymy Cię od tych zadań i zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Pomożemy dobrać właściwy kod działalności i formę opodatkowania.

        Razem przebrniemy szybko i z sukcesem przez cały proces rejestracji biznesu. Stworzymy profesjonalny team i poprowadzimy kompleksowo Twoją księgowość. Przyszłość Twojego biznesu widzimy w jasnych barwach!

        A może masz działalność gospodarczą i księgowość, ale nie jesteś zadowolony z obecnej współpracy i rozważasz zmiany. Pomożemy i w tym zakresie! W Siiami od wielu lat przeprowadzamy sprawnie i bezkonfliktowo transfery księgowe. Jesteśmy tu, żeby działać, wspierać i pomagać wznosić firmy na wyżyny sukcesu. Dołącz do biura usług księgowych online Siiami.

        logo Siiami
        Darmowa konsultacja z księgowym!
        Promocja kończy się za

        ${hours}

        Godziny

        ${minutes}

        Minuty

        ${seconds}

        Sekundy

        `; setTimeout(updateCountdown, 1000); } updateCountdown();

        Spis treści

        Chcesz wiedzieć więcej?

        Zapisz się na darmową konsultację!

          Zamów darmową wycenę?

          Siiami