Siiami

Strona głównaBlogKsięgowość → Podstawy księgowości dla początkujących – jak zacząć?

Podstawy księgowości dla początkujących – jak zacząć?

ksiegowosc-dla-poczatkujacych

Spis treści

Podstawy księgowości dla początkujących – jak zacząć?

Prowadzenie księgowości to jedno z podstawowych zadań każdej zarejestrowanej firmy. Obowiązek ten dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw, małych i mikroprzedsiębiorstw, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. W zależności od wielkości firmy i formalności księgowych związanych z jej prowadzeniem przedsiębiorcy mogą rozliczać się samodzielnie lub zdecydować się na pełen pakiet usług w profesjonalnym biurze księgowym. Zapoznaj się z podstawowymi obowiązkami początkującego przedsiębiorcy. Zobacz, jakie są wady i zalety samodzielnego prowadzenia księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej i jakie korzyści niesie za sobą księgowość online w biurze rachunkowym.

ksiegowosc-dla-poczatkujacych

Zgłoszenie działalności do CEIDG

Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Jako przyszły przedsiębiorca musisz przejść podstawowe kroki, niezbędne do zarejestrowania swojej firmy.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG? W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek o wpis do CEIDG. Skrót ten oznacza Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Jest to oficjalny rejestr przedsiębiorstw prowadzonych w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. Rejestr CEIDG obejmuje wyłącznie spis i informacje o właścicielach jednoosobowych działalności gospodarczych oraz o wspólnikach spółek cywilnych osób fizycznych.

Wniosek CEIDG można złożyć na trzy różne sposoby: osobiście w urzędzie skarbowym, listownie lub elektronicznie (również przez bankowość internetową). Wniosek mobilny możesz złożyć w formie oryginału lub dokumentu elektronicznego. Każda z wymienionych form rejestru przedsiębiorstwa jest bezpłatna.

Zobacz wzór wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

logo Siiami
Pomożemy Ci w założeniu firmy – przerodzimy Twój pomysł na biznes w rzeczywistość.
Wypełnij formularz, a nasz specjalista się z Tobą skontaktuje.
założenie firmy w Polsce

Co musisz przygotować, przed wypełnieniem wniosku o wpis do CEIDG

Przedsiębiorca przed przystąpieniem do wypełniania wniosku powinien odpowiednio się przygotować. Dzięki temu cały proces rejestracji przebiegnie szybko i bez błędów. We wniosku należy podać takie informacje, jak:

  • dane z dokumentu tożsamości (imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, PESEL, rodzaj, seria i nr dokumentu tożsamości);

  • informacje o posiadanych obywatelstwach;

  • numery NIP i REGON (jeśli zostały wcześniej nadane);

  • adres zamieszkania, adres siedziby firmy, adres do korespondencji;

  • skróconą i pełną nazwę zakładanej działalności gospodarczej (z imieniem i nazwiskiem w nazwie);

  • kody PKD odpowiadające usługom świadczonym w ramach prowadzonej działalności;

  • planowaną liczbę pracowników;

  • informacje o wybranym ubezpieczeniu (ZUS, KRUS lub ubezpieczenie zagraniczne);

  • dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Ważne!

Wniosek do CEIDG powinien być złożony jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania działań w zakresie działalności gospodarczej.

zgloszenie-dzialalnosci-do-ceidg

Jednoosobowa działalność gospodarcza: Forma opodatkowania, składki ZUS i inne formalności

Przed wyborem właściwej formy opodatkowania przedsiębiorca powinien dokładnie przeanalizować wszystkie informacje dotyczące tego zagadnienia oraz zapoznać się z korzyściami i wadami każdej formy rozliczenia. Z jakich form opodatkowania może skorzystać właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej?

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może wybrać jedną z następujących form opodatkowania (formy rozliczenia):

  • na zasadach ogólnych według skali podatkowej;

  • podatek liniowy;

  • ryczałt ewidencjonowany;

  • karta podatkowa.

jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-forma-opodatkowania

Warto pamiętać, że prawo podatkowe dopuszcza możliwość zmiany formy opodatkowania w już istniejących przedsiębiorstwach. Oznacza to, że podatnik może zmienić aktualną formę opodatkowania na inną, ale musi przy tym przestrzegać określonych w przepisach terminów. I w tym przypadku znajomość przepisów jest niezwykle istotna, gdyż nie każdy rodzaj działalności gospodarczej może korzystać z opodatkowania ryczałtem lub kartą podatkową.

Samodzielne prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej – obowiązki podatnika

Samodzielne prowadzenie księgowości to nie tylko zaliczki na podatek dochodowy. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej zobowiązany jest również do innych, comiesięcznych czynności wchodzących w skład zadań księgowych, a mianowicie:

  • składania deklaracji VAT, a w przypadku podatników VAT odprowadzanie kwoty podatku do urzędu skarbowego;
  • opłacanie składek ZUS;
  • prowadzenie, drukowanie i bezpieczne przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnej ze wzorem

logo Siiami
Załóż działalność gospodarczą z pomocą Siiami i otrzymaj rejestrację płatnika VAT za darmo!
PROMOCJA KOŃCZY SIĘ ZA

13

Dni

17

Godziny

45

Minuty

29

Sekundy

Księgowość dla małych firm – jaki jest jej zakres?

W przypadku małej firmy również mamy do czynienia z księgowością uproszczoną, a więc tak zwaną małą księgowością. Zakres obowiązków księgowych obejmuje różne aspekty. Są to przede wszystkim:

  1. Składanie deklaracji i terminowe opłacanie podatków do właściwego urzędu skarbowego.

  2. Prowadzenie, drukowanie i bezpieczne przechowywanie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) lub ewidencji przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

  3. Prowadzenie różnych ewidencji mających związek z charakterem i rodzajem prowadzonej działalności, np.:

    • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (gdy podatnik wykorzystuje prywatny samochód, dla celów PIT lub VAT);

    • sporządzanie rejestru zakupu i sprzedaży VAT oraz wypełnianie deklaracji rozliczeniowej VAT-7 lub VAT-7K (dotyczy przedsiębiorców, którzy są czynnymi płatnikami VAT);

    • prowadzenie ewidencji wyposażenia;

    • prowadzenie ewidencji środków trwałych (dot. przedmiotów, urządzeń, narzędzi, wartości niematerialnych i prawnych).

  4. Wyliczanie i opłacanie składki ZUS w wyznaczonym terminie (do 20 dnia bieżącego miesiąca za miesiąc poprzedni).

  5. Segregowanie i właściwe przechowywanie niezbędnej dokumentacji przedsiębiorstwa (np. wystawionych i otrzymanych faktur, umów itp.).

logo Siiami
Zautomatyzuj księgowość w swojej firmie
Skontaktuj się z naszym księgowym! Sprawdź, nasze rozwiązania, które możesz wdrożyć w swojej firmie.
księgowość w firmie

    Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

    Przedsiębiorcy często stoją przed trudną decyzją związaną z prowadzeniem spraw księgowych w swojej firmie. Czy zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości, czy też powierzyć kwestie prawne i finansowe specjalistom? Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest oczywista. Wybór uzależniony jest od wielu czynników, a nawet osobistych predyspozycji przedsiębiorcy.

    somodzielne-prowadzenie-ksiegowosci

    Usługi księgowe – czy warto z nich korzystać?

    Księgowość dla firmy może przebiegać na trzy sposoby. Podatnik może wykonywać czynności księgowe samodzielnie, zatrudnić w tym celu nowego pracownika lub skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanego biura. Samodzielne prowadzenie księgowości szczególnie w jednoosobowej działalności gospodarczej, choć jest kuszącą możliwością, to zazwyczaj wiąże się z dużym stresem dla podatnika.

    Samodzielne prowadzenie księgowości oraz samodzielne rozliczanie przed urzędem skarbowym to przecież mnóstwo dodatkowych zadań dla przedsiębiorcy, a tym samym mniej czasu na skupienie się na sprawach związanych z prowadzeniem działalności.

    logo Siiami
    Zamów darmową wycenę
    Wypełnij formularz i otrzymaj wycenę dopasowaną do Twoich potrzeb

    korzysci-uslug-biura-rachunkowego-dla-firm

    Korzyści usług biura rachunkowego dla firm

    Założenie JDG i wybór usług księgowych w profesjonalnym biurze rachunkowym niesie za sobą wiele zalet. Sprawdzone biuro rachunkowe to oszczędność czasu, odciążenie podatnika od nierzadko zawiłych formalności księgowych oraz wiarygodne wsparcie merytoryczne.

    Księgowość w pełni internetowa i korzystanie ze wsparcia zdalnego księgowego to usługi, które w ostatnich latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród przedsiębiorców. Księgowość online to niezaprzeczalna wygoda, niski koszt prowadzenia księgowości (brak ponoszenia kosztów za utrzymanie dodatkowego pracownika) i poczucie bezpieczeństwa dla podatnika.

    Znalezienie zaufanego biura rachunkowego i oddanie księgowości w ręce profesjonalistów już na samym początku prowadzenia księgowości, wystawiania dokumentów firmowych, rozliczania PIT i innych czynności księgowych, to dobra inwestycja w prawidłowe funkcjonowanie firmy.

     

    Przeczytaj także

    Siiami