Prowadzenie księgowości spółki to zadanie wymagające znajomości rachunkowości i przepisów podatkowych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie profesjonalnych księgowych lub współpracę z biurami rachunkowymi, jednak samodzielne prowadzenie księgowości również jest możliwe. O czym należy pamiętać, samemu prowadząc księgowość? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Wprowadzenie do księgowości spółki
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, spółki z o.o. są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Oznacza to, że muszą rejestrować, klasyfikować oraz raportować wszystkie finansowe i gospodarcze operacje firmy w odpowiednich księgach rachunkowych, a także dokumentować te transakcje za pomocą odpowiednich dowodów księgowych, taki jak faktury, rachunki, umowy, paragony itp.
Oprócz tego, spółki z. o. o. są zobowiązane do sporządzania i przedstawiania do KRS sprawozdań finansowych, takich jak:
- bilans, który przestawia stan majątku (aktywa) i źródła finansowania (pasywa) na koniec roku obrotowego,
- rachunek zysków i strat, który przedstawia przychody, koszty i wynik finansowy za rok obrotowy,
- informacja dodatkowa, zawierająca objaśnienia i informacje uzupełniające sprawozdania finansowe.
Czy prowadzenie księgowości spółki jest skomplikowane?
Księgowość spółki jest bardziej złożona niż księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej. Wymaga posiadania wiedzy na temat ksiąg rachunkowych i rozliczeń podatkowych. W większych spółkach księgowością zajmują się działy księgowe czy zewnętrzne biura rachunkowe, jednak samodzielne prowadzenie księgowości też jest możliwe. Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę lub wsparcie specjalistów, których można poprosić o pomoc w trudnych sytuacjach.
Księgowość a jednoosobowa działalność gospodarcza
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzenie księgowości jest łatwiejsze niż w przypadku spółek z o.o. Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną spośród kilku form ewidencji księgowej, w zależności od rozmiaru i rodzaju działalności. Najpopularniejsze jest stosowanie ryczałtu ewidencjonowanego lub uproszczonej formy księgowości, czyli prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR).
Samodzielne prowadzenie księgowości
W Polsce zezwala się na samodzielne prowadzenie księgowości bez ukończenia specjalistycznych studiów lub kursów. Wymagane jest jedynie posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które można zdobyć poprzez samodzielną naukę, szkolenia lub konsultacje z ekspertami w księgowości.
Czy samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe?
Samodzielna księgowość jest możliwa! Jednak żeby robić to poprawnie, konieczne jest dokładne prowadzenie dokumentacji księgowej oraz przestrzeganie przepisów prawa rachunkowego, które określa zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych, przygotowywania sprawozdań finansowych oraz obowiązki podatkowe.
Oprócz tego należy pamiętać, że przepisy podatkowe i rachunkowe podlegają ciągłym zmianom, dlatego konieczne jest regularne aktualizowanie wiedzy i dostosowanie praktyk do obowiązujących regulacji.
W przypadku wątpliwości lub bardziej skomplikowanych zagadnień związanych z księgowością można skorzystać z usług biura rachunkowego np. Siiami i zlecić księgowość online, a także poprosić o wsparcie merytoryczne doświadczonych księgowych.
Zalety i wady samodzielnego prowadzenia księgowości
Samodzielne prowadzenie księgowości ma swoje zalety.
- Przy samodzielnym prowadzeniu księgowości przedsiębiorca zyskuje pełną kontrolę nad finansami swojej firmy i może bezpośrednio monitorować przychody, koszty oraz wynik finansowy firmy.
- To też oszczędność kosztów. Korzystanie z usług biura rachunkowego lub księgowego wiąże się z dodatkowymi wydatkami, a samodzielne prowadzenie księgowości pozwala zaoszczędzić środki i przeznaczyć je na inny cel, np. na rozwój działalności.
- Dodatkowo dzięki samodzielnemu prowadzeniu księgowości przedsiębiorca lepiej rozumie sytuację finansową w swojej firmie, może szybciej reagować na zmiany i łatwiej podejmować strategiczne decyzje biznesowe.
Jednak przed podjęciem decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości warto też uświadomić sobie, jakie są tego minusy.
- Samodzielna księgowość bez odpowiedniej wiedzy o przepisach rachunkowych i podatkowych może prowadzić do popełniania błędów, co wiąże się z ryzykiem nałożenia kar finansowych.
- Prowadzenie księgowości może być czasochłonne, szczególnie w początkowych etapach działalności.
- W przypadku bardziej skomplikowanych kwestii księgowych lub podatkowych brak wsparcia specjalistycznego księgowego czy doradcy podatkowego może być uciążliwy.
Obowiązki i wymagania księgowe przy prowadzeniu samodzielnej księgowości
Prowadzenie samodzielnej księgowości wiąże się z szeregiem obowiązków. Osoby fizyczne posiadające działalność gospodarczą muszą spełniać między innymi następujące standardy księgowe i podatkowe.
Zgłoszenie działalności do CEIDG
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (w tym spółka z o.o. i inne formy działalności), są zobowiązane do zgłoszenia swojej działalności do CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis do tej bazy jest niezbędny do legalnego prowadzenia działalności w Polsce.
Rejestracja do podatku VAT
Zgłoszenie do podatku VAT jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy osiągają przychody przekraczające 150 000 zł rocznie, a także dla tych, którzy chcą korzystać z możliwości odliczania VAT od zakupów i usług. Przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT muszą prowadzić rejestry VAT, regularnie składać deklaracje VAT oraz odprowadzać podatek VAT od sprzedaży.
Zaliczka na podatek dochodowy
Zaliczka na podatek dochodowy to forma systematycznego opodatkowania, która pomaga w równomiernym rozłożeniu obciążenia podatkowego na cały rok. Dotyczy wszystkich podatników PIT, w tym spółek. Przedsiębiorca jest zobowiązany wpłacać ją na konto Urzędu Skarbowego w odpowiednich terminach przez cały rok podatkowy.
Samodzielne prowadzenie księgowości a właściwy program księgowy
Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga stosowania odpowiedniego programu księgowego. Dobre narzędzia ułatwiają wykonywanie operacji księgowych i pomagają zadbać o poprawne, zgodne z ustawą o rachunkowości prowadzenie księgowości.
Obecnie w sieci dostępne jest mnóstwo narzędzi do księgowości online, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji przedsiębiorcy. Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z wersji próbnej narzędzia i przetestować jego działanie, sprawdzić, czy jest proste w obsłudze oraz, czy ma wygodny interfejs użytkownika. Wsparcie dedykowanego księgowego będzie dodatkowym atutem.
Ostatecznie należy rozważyć też koszty związane z korzystaniem z programu księgowego i dobrać narzędzie, które jest dostosowane do możliwości finansowych firmy.
Jeżeli nie chcesz samemu prowadzić księgowości – zapraszamy do Siiami!
Brakuje Ci czasu na poznawanie zawiłości rachunkowości, a może nie masz ochoty na samodzielne prowadzenie księgowości? Wybierz wsparcie Siiami i zyskaj pewność, że Twoje finanse są w rękach doświadczonych specjalistów!
Oferujemy pełen zakres usług księgowych, od prowadzenia ksiąg rachunkowych, przez obsługę kadrowo-płacową, aż po doradztwo podatkowe. Zajmiemy się wszystkim, a Ty zyskasz więcej czasu na rozwijanie działalności i realizowanie swoich celów biznesowych.
W Siiami wiemy, że każda firma jest inna, dlatego dostosowujemy nasze usługi do specyficznych potrzeb Twojego biznesu. Szukasz wsparcia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych spółki? Poprowadzimy je w Twoim imieniu. Masz jednoosobową działalność gospodarczą i potrzebujesz pomocy w prowadzeniu księgowości? Chętnie Ci ją zaoferujemy.
Nie trać czasu na skomplikowane formalności księgowe – zaufaj profesjonalistom z Siiami i zyskaj pewność, że Twoja księgowość jest prowadzona zgodnie z przepisami.